fbpx   .  

Amerika Birleşik Devletleri’nden Tarihi “Cinsiyetsiz Pasaport” Kararı

ABD, kendilerini ikili cinsiyet sistemi dışında tanımlayan insanlar için daha kapsayıcı olacak şekilde tasarlanan, ilk cinsiyetten bağımsız pasaportunu yayınladı.

27 Ekim’de haberi doğrulayan ABD Dışişleri Bakanlığı, bu hareketin insanların seyahat belgelerinde kendilerini “erkek” veya “kadın” dışında listelemelerine izin vereceğini ve bunun yerine “X” işareti seçeneği sunacağını söyledi.

 

Amerika bu adımıyla; Kanada, Almanya, Hindistan ve Avustralya gibi ülkelerdeki benzer değişiklikleri takip ediyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Amerika’nın, pasaport veya Yurtdışında Doğum Konsolosluk Raporlarına başvururken de bu seçeneği eklemeye doğru ilerlediğini açıkladı.

LGBTİ+ ve HIV+ bireylerin haklarını savunan bir hukuk organizasyonu olan Lambda Legal, kendilerinin müşterisi olan Dana Zzyym’in, ilk cinsiyetsiz pasaportun sahibi olduğunu iddia etti – ancak Price bunu doğrulamadı.

Bunu resmi sayfalarında duyuran bir tweet atan kuruluş: “WIN: @StateDept, müşterimiz Dana Zzyym’e cinsiyetten bağımsız “X” işaretli ilk pasaportu verdi!” diye belirtti.

“2015 yılında Dana’nın “X” hanesine sahip bir pasaport için yaptığı başvuru reddedildi ve altı yıllık mücadele bugün alınan kararı mümkün kıldı.”

Zzyym’in pasaport başvuruları daha önce, bu süreç kendisini “erkek” veya “kadın” olarak tanımlamaya zorlamasına rağmen buna karşı çıktığı için reddedilmişti.

27 Ekim’de televizyonda yayınlanan bir röportajda Zzyym şunları ekledi:

“Bir yerlere gitmeniz engellendiğinde, hapishane gibi geliyor”

“Kosta Rika veya Meksika gibi bir yerde balık tutmaya gitmeyi gerçekten çok isterim… Yani bu benim ilk hayalim.”

Kendisi, belgeyi aldıktan sonra oldukça duygulandığını paylaştı.

İnterseks ve non-binary bir donanma gazisi olan Zzyym,

“Zarfı açıp yeni pasaportuma baktığımda ve ‘cinsiyet hanesi’ altına cesurca damgalanmış ‘X’i gördüğümde neredeyse gözyaşlarına boğulacaktım. Altı yıl sürdü, ama beni erkek ya da kadın olarak tanımlamaya zorlamayan, üstelik her ikisi de olmadığımı kabul eden doğru bir pasaporta sahip olmak çok özgürleştirici.”

ABD’nin LGBTİ+ hakları özel diplomatik elçisi Jessica Stern, güncellenen pasaportlardan övgüyle bahsetti.

“Bir kişi gerçek kimliğini yansıtan kimlik belgeleri aldığında, daha büyük bir huzur ve öz saygınlıkla yaşar” dedi.

Pasaport başvurusunda bulunanlar artık, cinsiyetleri diğer kimlik belgelerinde yazılanlarla uyumlu değilse bile, tıbbi sertifika göstermeleri gerekmeden bu belgeye sahip olabilecekler.

Stern şunları ekledi:

“Bunu her yerdeki trans, interseks ve non-binary insanların haklarını onaylamanın ve yüceltmenin bir yolu olarak görüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.