Amerikan Tabipler Birliği Doğum Belgelerinden Cinsiyetin Kaldırılmasını Talep Etti

 Amerikan Tabipler Birliği Doğum Belgelerinden Cinsiyetin Kaldırılmasını Talep Etti
Digiqole ad

Amerikan Tabipler Birliği (AMA), inanılmaz derecede önemli ve gecikmiş bir hareketle, bebeklerin doğum belgelerinin halka açık kısmından “cinsiyet” tanımının kaldırılmasını ve bu bilgilerin sadece tıp uzmanlarına sunulmasını tavsiye etti.

AMA’nın LGBTİ+ danışma komitesi bir Haziran raporunda, “bir ikili değişken kullanarak cinsiyet atamak ve bunu doğum belgesinin halka açık kısmına yerleştirmek, bunun değişmez olduğu görüşünü devam ettirdiği için” bu öneri yapıldı. Ayrıca komite, bebekleri doğumda “erkek” veya “dişi” olarak belirlemenin “cinsiyet kimliğinin tıbbi spektrumunu tanımada başarısız olduğunu” söylüyor.

Bir bebeğin ikili cinsiyet kategorisini kamuya açık belgelerde listeleme zorunluluğu, trans, non-binary ve interseks kişileri orantısız bir şekilde etkileyen birçok zorluğa yol açabilir. Örneğin, cinsiyet kimliği veya ifadeleri doğum belgesindeki cinsiyetle uyuşmayan kişiler, okula kaydolurken, evlenirken veya evlat edinirken ayrımcılığa veya tacize maruz kalabilirler.

GLMA: LGBTİ+ Eşitliğini Geliştiren Sağlık Profesyonelleri’nden bir delege olan Jeremy Toler, “Maalesef hala bir kişinin cinsiyetinin doğumda atanan cinsiyetten farklı olmasının pek çok durumda güvenli olmadığı bir dünyada yaşıyoruz” dedi.

AMA ayrıca doğum belgelerinin tarihsel olarak “ayrımcılık yapmak, ırksal hiyerarşileri desteklemek ve melezleşmeyi yasaklamak için kullanıldığına” dikkat çekiyor. Rapor, “Bu nedenle, bir bireyin ebeveynlerinin ırkı artık doğum belgelerinin halka açık kısmında listelenmiyor” diye devam ediyor. “Ancak, ayrımcılık potansiyeline rağmen, cinsiyet tanımı hala doğum belgesinin halka açık kısmında yer alıyor.”

Çok sayıda trans, hala yaşadıkları cinsiyeti yansıtan belgelere sahip değil. Bu yılın başlarında yapılan bir araştırmaya göre, trans Amerikalıların tahmini %34’ü cinsiyet kimlikleriyle uyumlu bir kimliğe sahip değil. Şu anda 14 eyalet, doğum sertifikaları için üçüncü bir cinsiyet seçeneği sunuyor, ancak halka açık cinsiyet atamasının ortadan kaldırılması, tüm eyaletlerde tek tip politikalara izin verebilir.

Cinsiyetin ikili olmadığı kanıtlansa da – sadece interseks insanların varlığına ve ayrıca trans ve non-binary kişilerin yaşanmış deneyimlerine bakın – sağcı medya bu öneri hakkında tam bir panik moduna girdi. Rapor ana akım medyada pek yer almasa da Federalist, Fox News ve The National Review dahil olmak üzere muhafazakar yayın organları sıkça yer verdi. Bu, trans haklarına ve kapsayıcılığa karşı devam eden sağcı korku tacirliği kampanyasının bir devamı olduğunu gösteriyor.

AMA’nın raporunda, bu değişikliğin “trans ve interseks insanların karşılaştığı eşitsizliklerin tüm yönlerini ele almayacağını, ancak böyle bir çabanın değerli bir ilk adımı temsil edeceğini” belirtiyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin