fbpx   .  

İskoç Hükümeti Okullarda Trans Çocukları Desteklemek İçin Harekete Geçti

İskoçya, okulların ve eğitim kurumlarının trans öğrencileri etkileyen “gerçek hayattan örnekler” konularını anlamalarına yardımcı olacak yeni yönergeler yayınladı.

İskoç bakanlar, yeni yönergelerin tüm öğrenciler için “güvenli, saygılı ve kapsayıcı bir öğrenme ortamı” sağlamaya yardımcı olacağını söyledi.

 

Yayınlanan kılavuz, 2010 Eşitlik Yasası’nı kabul etmekte ve yeni düzenlemelerin, okulların kızlar ve trans öğrenciler de dahil olmak üzere tüm öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmaya çalıştığını belirtiyor.

Eğitim Bakanı tarafından yazılan bir önsözde Shirley-Anne Somerville, yeni rehberliğin amaçlarını açıklıyor.

“Bu Hükümetin eğitim politikasının amacı, yüksek performanslı bir eğitim sisteminde tüm gençlerimiz için mükemmelliği ve eşitliği sağlamaktır. Bunu başarmak için her çocuğun ve gencin mutlu, güvende, saygın olmasını ve öğrenim ortamlarına dahil olmasını sağlamalıyız.”

“Böyle yaparak, herkesin eğitime tam olarak katılması ve potansiyellerini gerçekleştirmesi için doğru ortamı yaratıyoruz.”

Bu rehberin ana odak noktası okulların transeksüel öğrencileri desteklemesine yardımcı olmak olsa da rehber aynı zamanda mahremiyetin özel önemini ve okullarda kızlar ve erkekler için güvenli alanlar sağlanmasını da kabul etmekte.

Eğitim Bakanı Shirley-Anne Somerville, BBC’yle rehberlikle ilgili bir yorumunu paylaştı:

“Öğrenciler kendilerini güvende, saygın ve dahil olmuş hissettiklerinde okulda daha mutlu oluyorlar ve daha fazla öğreniyorlar. Transseksüel gençlerin okullarda birçok sorunla karşılaşabileceğini ve öğretmenlerin ve personelin zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlıklarını destekleyecek güven ve becerilere sahip olması gerektiğini biliyoruz.”

“Bu kılavuz, okulların tüm öğrencilerin haklarına tam olarak saygı gösterilmesini sağlarken transseksüel gençleri nasıl destekleyebileceğini özetlemekte.”

LGBT Gençlik İskoçya’dan Dr Mhairi Crawford, İskoçya’nın trans gençliği destekleyen yeni yönergelerini övdü.

“Araştırmamız, trans gençlerin en çok ayrımcılığa maruz kaldıkları alanın okul olduğunu ve bunun ele alınması gerektiğini gösteriyor” dedi.

“Öğretmenler ve okul yönetimi genellikle bize trans gençleri etkin bir şekilde destekleyecek bilgi ve özgüvene sahip olmadıklarını söylüyor.

“Bu kaynak, okul personeline bunu en iyi nasıl yapacakları konusunda rehberlik edecek, trans gençlerin hayatlarını iyileştirecek ve gelişmelerini sağlayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.