Apple, Kendini İkili Sistemin Dışında Tanımlayan Bireyler İçin Emojiler Çıkardı

 Apple, Kendini İkili Sistemin Dışında Tanımlayan Bireyler İçin Emojiler Çıkardı
Digiqole ad

Yeni çıkan emojiler arasında hala trans bayrağı yer almıyor.

Apple, yakında çıkacak olan iOS güncellemesi için heyecan verici yeni bir emoji paketi hazırladı.

Bugün itibariyle, iPhone kullanıcıları ‘cinsiyetsiz’ vampir, peri, cin, denizkızı, golfçü ve daha pek çok emojiyi sohbetlerinde kullanabilir.

Ayrıca, eşcinsel erkekleri kategorilere ayırmak için hayvan taksonomisi kullanan, herkesi memnun edecek çok çeşitli yeni hayvan emojileri de geliyor. Su samuru emojisinin yanı sıra kokarca, orangutan gibi farklı hayvanlar da yeni emojiler arasına eklenecek.

Eğer emojileri Facebook ve Instagram’da cinsellik barındıran bir metinde kullanacaksanız iki kez düşünseniz iyi edersiniz, çünkü daha geçenlerde “cinsellik” amacıyla kullanılabilen şeftali, patlıcan gibi emojilerin kullanımı bu sitelerde yasaklandı. Kullanıldığı yere dayalı olarak su samuru da cinselliği temsil edebilir ve bu siteler çıplaklığı kapamak için emoji kullanımına bile izin vermiyor, bu yüzden emoji kullanmadan önce iki kez düşünün!

LGBT içinse gökkuşağı bayrağının dışında bunların arasında yeni bir emoji bulunmuyor. Her ne kadar Android’de WhatsApp üzerinde birkaç karakter kullanımıyla trans bayrağı oluşturabilseniz de, bu, Apple da yer almıyor. Anlayacağınız yine trans ve biseksüel bayrağı yok.

Apple bu emojilerin yanı sıra ırklar arası çiftler, tekerlekli sandalye ve bastonlar gibi farklı emojiler de ekleyecek.

Uzmanlar ise kullanım açısından sorunlara maruz kalınmaması için Apple kullanıcılarına güncellemeyi hemen indirmemelerini ve birkaç gün beklemelerini öneriyor. Ancak iPhone 5 kullanıcılarının güncellemeyi hemen yapmaları öneriliyor aksi takdirde cihazlarının temel özelliklerini kaybedebilirler.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 Paylaşımlar
Paylaş24
Tweetle
Paylaş
Pin