Kmart’ın Eşcinsel Ebeveynleri Barındıran ‘Aile Oyun Set’leri Çıktığı Anda Tükendi!

 Kmart’ın Eşcinsel Ebeveynleri Barındıran ‘Aile Oyun Set’leri Çıktığı Anda Tükendi!
Digiqole ad

Süpermarket devi Kmart, çocuklar için, içerisinde iki anne, iki baba veya bir anne bir baba bulunan oyuncak bebek setleri çıkardı.

Her biri 15 Dolar olan ‘Aile Oyun Seti’ kutularında, iki çocuğunun yanında iki eşcinsel veya heteroseksüel çift olarak ebeveynleri bulunuyor.

Cinsiyetlerin klişeleştirilmesi ile mücadele etmek amacıyla süpermarket devi, baba ve erkek bebeğe pembe kıyafetler, anne ve kız bebeğe de mavi kıyafetler giydirdi. Ayrıca setlerin içinde, her ailenin minik bir köpek veya kedisiyle birlikte bebek arabası, piknik sepeti ve küçük plastik gıda maddeleri de bulunuyor.

Star Observer’a göre bu kapsayıcı oyuncak bebek seti Melbourne ve Sidney’deki birçok Kmart marketlerinde çıktığı anda tükendi!

Kmart bebekleri raflara sürülmeden kısa bir süre önce de, Barbie yapımcısı Mattel, uyumlu olmayan oyuncaklar için kapsayıcı bir cinsiyet çizgisi başlattığını açıklamıştı.

Her Creatable World bebeği, 100’den fazla farklı şekilde bir araya getirilen “eril” ve “kadınsı” kıyafetlerinin yanı sıra, kısa ve uzun peruk seçenekleriyle satışa çıkmıştı.

Mattel’in üst düzey yöneticisi Monica Dreger, TIME dergisine şunları söyledi:

“Cinsiyet kalıplarından bağımsız birkaç çocuk bize yılbaşında ağacın altındaki hediyelerden artık korktuklarını, çünkü içlerinde bulunanların aslında onlar için olmadığını bildiklerini söylemişti. Bu, ağacın altında bulabileceğiniz ve sizin olduğunu hissedebileceğiniz ilk oyuncak bebek. Çünkü onlar herkese ait olabilmesi için yapıldı.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

54 Paylaşımlar
Paylaş54
Tweetle
Paylaş
Pin