Oyuncak Şirketi Mattel Cinsiyet Ayrımı Gözetmeyen Oyuncak Bebekler Üretti

 Oyuncak Şirketi Mattel Cinsiyet Ayrımı Gözetmeyen Oyuncak Bebekler Üretti
Digiqole ad

Oyuncak üreticisi Mattel, “Creatable World” markası altında cinsiyet ayrımı gözetmeyen (gender neutral) oyuncak bebeklerden oluşan yeni bir ürün grubu yarattı.

Oyuncak bebekler kız veya erkek şeklinde ikiye ayrılmıyor, daha doğrusu bir cinsiyeti temsil etmiyorlar. Oyuncak bebeğin saçı kısa olsa bile yanında uzun saçlı bir perukla beraber satılıyor ki isteğe göre şekillenebilsin. Aynı zamanda belli bir cinsiyeti temsil etmeyen kıyafetler de yanında beraber geliyor, örneğin hoodie, kot pantolon veya t-shirt. Oldukça ünlü olan Barbie ürünlerinin aksine, kız olan oyuncak bebeklerde göğüs, erkek olanlarda ise cinsel organ çıkıntısı mevcut değil.

TIME’a röportaj veren Mattel’in müşteri davranışlarından sorumlu yöneticis;

“Noel’den korktuğunu belirten birkaç çocuk vardı. Korkuyorlardı çünkü Noel ağacının altında bulacakları hediyenin kendileri için yaratılmadığını biliyorlardı. Şimdiyse ağacın altında bulacakları bebeğin kendilerine ait olduğunu biliyorlar çünkü bu oyuncaklar ‘herkes’ için yaratıldı. En önemlisiyse, bu bir ilk.

Şirket, oyuncak bebekleri ABD çapında 250 aile ile test etti. Bu 250 ailenin arasında kendini trans, ikili cinsiyet kalıbının dışında olarak belirten veya cinsel olarak akışkan (gender-fluid) şeklinde tanımlayan 15 çocuk da bulunuyor.

Dünyaca ünlü oyuncak devi, “ikili cinsiyet kavramını (gender binary)” reddeden çocuk sayısının gelecek 10 yıl içerisinde oldukça artacağını ileri sürüyor. Mattel, oyuncak bebekler veya oyuncak arabalar gibi ürün gruplarında cinsiyete göre değişen satışlarına devam etmeyeceğini de açıkladı. Target gibi bazı perakende şirketleri de mağazalarındaki erkek ve kızlar için ayrı ayrı yapılan reyonları tasfiye etmeye başladı.

Oyuncak bebekler dünya çapında satışa çıkacak. ABD’deki satış fiyatıysa $29.95 olacak.

Öneriler

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

43 Paylaşımlar
Paylaş43
Tweetle
Paylaş
Pin