Arabistan, Eşcinsel Sosyal Medya Yıldızını Şort Giydiği İçin Hapse Attı!

 Arabistan, Eşcinsel Sosyal Medya Yıldızını Şort Giydiği İçin Hapse Attı!
Digiqole ad

170 binden fazla takipçisi bulunan eşcinsel sosyal medya yıldızı Suhail al-Jameel, leopar desenli bir şortla çektirdiği üstsüz fotoğrafı yüzünden Arabistan’da hapse atıldı.

23 yaşındaki fenomen, Pazar günü Snapchat’te bir açıklama yayınladı. Başta göz altına alındığını ama şimdiyse çıplak içerik paylaşımı nedeniyle suçlandığını söyledi. Medya raporları yetersiz olduğu için, cezanın ne olacağı tam olarak belli değil.

Jameel, “2019’dayız ve LGBT bireyleri hala Arabistan’da hoş karşılanmıyor,” yazdı. “Gizli ve kapalı bir yaşam sürerken huzurlu olamazsınız. Turizm istiyorsunuz ama bizlere özgürlük vermiyorsunuz. Sahilde şortlu fotoğrafımı çekiyorum ve sırf şort giydiğim için hapse gönderiliyorum,” şeklinde devam etti. “Sonrasında polis suçlanmamı, çıplak fotoğraf paylaşımı gerekçesiyle elektronik suça çeviriyor. Sıcak bir sahil kenarında şort giyip de nasıl çıplak olabilirim?”

Al-Jameel’in ne kadar ceza alacağı kesin olarak bilinmiyor ama üç yılını hapiste geçirmeyle yüz yüze olduğunu söyleyen bir kullanıcının yorumunu retweetledi. Hayranları, olaya farkındalık getirmek için #FreeSuhail hashtagini kullanıyor.

Suudi Arabistan kısa bir süre önce, kamu hükmü yasaları olarak nitelendirilen yeni düzenlemelerle Batı değerlerine özentilik olarak gördüğü şeyleri kısıtlamaya başladı. Geçen ay yürürlüğe konan yeni çeşitli uygulamalar, yerel geleneklere aykırı davranabilecek turistleri hedef alıyor. Toplum içinde öpüşme, ülkeye yapılan uçuşlarda sarhoş olma ve –evet- şort giymek gibi şeyleri içeriyor.

Toplum ahlak kuralları Mısır ve Filistin gibi ülkelerde LGBTlere karşı hedef alınmış durumda. Arabistan 2017’de, Mash’rou Leila konserinde sallanan Pride bayrağı nedeniyle aylar süren bir LGBT çökertme işine girişmişti. Sonuç olarak 57 kişi hapse atıldı.

Kızıl Deniz’de, modern bikinilerle yüzen iki kadının videosu viral olduğu zaman kadınlar hapse atılmadığı için bazıları Arabistan’da ahlak yasaları biraz da olsa gevşiyor olabilir diye umut etti, ancak al-Jameel’in durumunda pek de değişim olmadığını görüyoruz.

Al-Jameel’in, Arabistan yetkilileriyle yaşadığı ilk olay bu değil. Erem News’a göre Jameel, daha önce de belirsiz sebeplerden dolayı gözaltına alınmıştı. Ayrıca eşcinsellik, Suudi Arabistan’da ölüm cezası suçu. Hatta geçenlerde “eşcinsel eylemlerle bağlantılı” olduğu gerekçesiyle beş erkek tutuklanıp idam edilmişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

133 Paylaşımlar
Paylaş133
Tweetle
Paylaş
Pin