.  

Araştırma: Abisi Olan Bireylerin Eşcinsel Olma İhtimali Daha Yüksek

Yapılan son araştırmalarla birlikte abisi olan bireylerin eşcinsel olma ihtimalinin daha yüksel olduğu “fraternal birth order effect” (doğum sırası etkisi) teorisi ile kanıtlandı.

 

Temelleri 1950’lere dayanan bu teoriye göre hamilelik döneminde anne karnındaki erkek fetüs, ileride doğacak olan başka fetüslerin cinsel gelişimini etkileyen antikorlar üretiyor ve bu antikorlar annenin kan dolaşımında kalıyor.

 

Bugüne kadar anlamsız olarak kabul edilen teori geçtiğimiz hafta “Journal of Sex Research”‘e (Cinsel araştırmalar ansiklopedisi) “Doğum sırası etkisinin eşcinsellik üzerinde etkisi olduğu kanıtlanmıştır.” Girdisi ile yazılıyor.

Araştırmada incelenen bireylerin cinsel kimlikleri hakkında bilgi olmasa da aralarından hangilerinin eşcinsel evlilik yaptığı ve açık olarak eşcinsel ilişki yaşadıklarına dair bilgiler mevcut.

Araştırmaya göre büyük erkek kardeş sayısı arttıkça eşcinsel olma ihtimali de artıyor.

Abisi olan bireylerin eşcinsel olma ihtimali ablası olanlara göre %12, kardeşi olanlara göre %21 daha yüksekken, üç abisi olan bir bireyin eşcinsel olma ihtimali üç kardeşi olan bireylere göre %80, üç ablası olanlara göre %41 daha fazla.

Teori ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda araştırmacılar,

“Kadınlarda da benzer sonuçlara ulaştık. Abisi olan kadınların eşcinsel olma ihtimali daha yüksek.” Diyor.

LGBTİ+ toplulukları heteroseksüellik dışındaki yönelimlerin nedeninin araştırılmasının gerekliliğini sorgularken araştırmacılar “The Conversation”‘da yazdıkları yazıda konu ile ilgili,

“Araştırmanın amacı neden bazı insanlar aynı cinsel yönelimi deneyimlerken diğerlerinin deneyimlemediği konusuna ışık tutmak. Bu araştırmaların toplumun LGBTİ+ bireyler hakkındaki görüş ve önyargıları üzerinde önemli etkileri var.” Diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.