.  

Polonya Hükümeti Eğitimde LGBTİ+ Başlıkların Öğretimini Yasakladı!

Okullarda LGBTİ+ temalı başlıkların öğretimini yasaklayan yasa Polonya Parlamentosunda onaylandı.

13 Ocak akşamı Parlamentoda eğitim ve öğretimde yenilikler başlığıyla ilgili yeni kararlar alındı.

 

 

Adını Eğitim bakanı Przemyslaw Czarnek’ten alan “Lex Czarnek” ya da “Czarnek’s Law”‘nın (Czarnek’in yasası) amacının ülkeyi yakın bir geçmişte benzer propagandalar yapan Macaristan ve Rusya ile uyumlu bir hale getirmek olduğu söyleniyor.

Yasa müfettişlere okullara yapılan bağışlar ve bu bağışların hangi kurumlardan geldiği ile ilgili konular üstünde yüzde yüz hakimiyet veriyor. Hatta müfettişler uygulamalarına uymayan öğretmenleri anında kovabiliyor.

Yakın geçmişte, “Eşcinsel bireyler normal bireylerle eşit değildir.” Diyen Czarnek, bu uygulamaların çocukların ahlakını bozan her şey konusunda uygulanacağını söylüyor.

Bunun bir başka anlamı da bölgede LGBTİ+ temalı cinsiyet eğitiminin sanal olarak da mevcut olmayacağı. Bölgedeki aktivistler bunun bütün LGBTİ+ başlıkları hakkında genel bir kısıtlama olduğundan bahsediyor.

Avrupa’nın LGBTİ+ topluluklarından biri olan Forbidden Colours’ ta görevli Remy Bonny bu yasanın LGBTİ+ topluluğunu yasal bir şekilde günah keçisi yaptığını söylüyor.

“LGBTİ+ topluluğuyla yıllardır savaş içinde olan Polonya Hükümeti LGBTİ+ topluluklarını yasal olarak günah keçisi yapma konusunda Rusya ve Macaristan’a katıldı. Bu insan haklarının ve demokrasinin hiçe sayılmasıdır.” Diyen Bonny,

“Polonya’nın demokrasiye açtığı savaşın sıradaki mağdurları da ne yazık ki çocuklar.” Diye de ekledi.

Konu ile ilgili Avrupa Birliği’nin Üyelerinden yardım isteyen Bonny sözlerine,

“Avrupa Birliği’nin Üyelerine sesleniyorum, lütfen Polonya Hükümeti’ne olabildiğince politik baskı uygulayın. Avrupa Birliğindeki hiçbir çocuk yaşadığı ülkenin hükümeti tarafından hor görülmemeli.” Diye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.