.  

Çığlık Filminin En Akılda Kalan 10 Ölüm Sahnesi

Yönetmenliğini Wes Craven’ın yaptığı ikonik film serisi korku ve gerilim türlerine yepyeni bir soluk getirdi. Bakalım hangi kan donduran ölüm sahneleri tarihe adını yazdırabildi.

 

Geçtiğimiz günlerde beşincisi çıkan “Çığlık” serisinin ilk 4 filminde 41’den fazla ölüm gerçekleşti.

 

Bıçaklanma, silahla vurulma, patlamalar, bağırsak deşilmesi ve içinde garaj kapısının da bulunduğu talihsiz bir olay gibi birçok ölüm sahnesine sahip yapımın en akılda kalan 10 ölüm sahnesini inceliyoruz.

10- Jennifer Jolie (Parker Posey) – Çığlık 3

Parker Posey’in tek taraflı ayna içeren korkunç katledilişi en tatmin edici veya en orijinal ölüm olmasa da film serisine kesinlikle yeni bir hava kattı. Gale Weathers’a (Courtney Cox) verdiği “Biliyorsun ki seni filmlerde canlandırırken çok daha zekiymişsin gibi davranıyorum.” Gibi hazır cevaplarıyla Jennifer Jolie’nin katledilişi en etkileyici ölümlerden biriydi.

9- Jill Roberts (Emma Roberts) – Çığlık 4

Sidney’in şöhret peşinde koşan psikopat kuzeni basının ilgisini çekmek istediğinde hepimiz onu ilgi çekici bulduk. Psikopat kuzenimiz bu yolda bütün arkadaşlarını ve hatta kendi öz annesini katletmiş olsa da şok cihazıyla kafasına şok verilmesine rağmen başladığı işi bitirmek için geri dönüyor ama göğsüne isabet eden kurşun ile yine başarısız oluyor.

8- Christine (Kelly Rutherford) – Çığlık 3

2000’lerde serinin üçüncü filmi çıktığında izleyiciler olarak artık katil maske çığlığın standart çalışma şekline aşinaydı. Önce telefon çalar ve telefonun öteki ucunda katilin konuşmalarıyla oyun başlar. Üçüncü filmde katilin bir ses kaydetme cihazıyla başka karakterler gibi konuşması kesinlikle olaylara yeni bir soluk getirdi ve Christine’nin (ve Cotton’un) ölümünü akıllara kazıdı.

7- Stu Macher (Matthew Lillard) – Çığlık

Serinin ilk yapımında katili oynayan ikiliden Sidney’in erkek arkadaşının, Sidney tarafından kafasına televizyon düşürülerek can verdiği sahne listemizde yedinci sırada yerini alıyor.

6- Rachel (Anna Paquin) – Çığlık 4

Filmin en beklenmedik ölümlerinden biri olan bu sahnenin nereden geldiğini kimse anlayamadı. Filmde birçok sevilen oyuncunun aniden belirdiği ve değişik sahnelerde rol aldığını gördük ama bunlardan hiçbiri Kristen Bell’in True Blood’un ünlü oyuncusu Anna Paquin’i aniden bıçaklaması kadar sarsıcı ve beklenmedik değildi.

“Şimdi kes sesinin ve filmi izle.”

5- Maureen Evans (Jade Pinkett Smith) – Çığlık 2

Wes Craven’ın sevilen isimleri aniden karşımıza çıkarma konusundaki tutkusu sahnede herkesin gözü önünde can veren Maureen Evans’ın başına bela açtı. Korku filmlerinde siyahi bireylerin yeri hakkında ilham verici bir konuşmadan sonra film salonunda katil çığlık kostümlü bir sürü izleyici olduğu için Maureen neyin geldiğini göremedi. Bıçaklandıktan sonra da salondaki herkes bunun film için bir parodi sahnesi olduğunu düşündü. Bu trajikomik ölüm sıralamamızda beşinci sırada.

4- Kirby Reed (Hayden Panettiere) – Çığlık 4

Ah Kirby… Telefonda katil tarafından sorulan soruların hepsine doğru cevap vererek kendini ve sınıf arkadaşı Charlie’yi “kurtarmasına” rağmen filmin daha ilk ölüm sahnesinde kurtardığı arkadaşı Charlie katil çıkarak Kirby’i acımasızca katlediyor. Bu ölümü hala atlatabilmiş değiliz.

3- CiCi Cooper (Sarah Michelle Gellar) – Çığlık 2

Hangimiz genç Cici’nin katili alt ettiğini görmek istemezdik ki? Ama ne yazık ki Cici’nin telefonu açma, kaçarken eve geri dönme ve merdivenlerden yukarı kaçma gibi klasik korku filmi hataları yapmasıyla sonu kaçınılmaz oldu. Yine de katile saksı ve bisiklet fırlatma gibi birkaç iyi vuruş yapmış olsa da sonunda balkondan aşağı fırlatıldı.

2- Tatum Riley ( Rose McGowan) – Çığlık

Sidney’in sarışın, yaramaz ve herkesi küçümseyen en yakın arkadaşı Tatum’un çok uzun süre hayatta kalmayacağı belliydi ama en azından ölümü garaj kapısına sıkışmasıyla akıllara kazınarak ikonik bir sahneyle oldu.

 “Hayır lütfen beni öldürmeyin Bay Çığlık, sıradaki filmde de olmak istiyorum!”

1- Casey Becker (Drew Barrymore) – Çığlık

Başka birini beklemiyordunuz değil mi? Üzerinden nerdeyse 20 yıl geçmişken Casey’nin acımasız katledilişi akıllardan bir tık silinmiş olsa da 21 yaşında kariyerinin başlarında olan genç oyuncunun yaşayan son karakter olacağını düşündüğümüz anda filmin katledilen ilk ismi olup yerini Neve Campbell’a bırakınca herkeste şok etkisi yarattı. Casey’in beklenmedik ölümü listemizin tabiki ilk sırasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.