Araştırmacılar HIV İçin Etkili Bir Tedavi Mi Buldular?

 Araştırmacılar HIV İçin Etkili Bir Tedavi Mi Buldular?
Digiqole ad

Bir kişide bulunduğu bildirilen sonuçların ardından, Enochian BioSciences, Inc. Pazartesi günü, Gıda ve İlaç İdaresi’nin potansiyel bir HIV tedavisi için araştırma öncesi yeni bir ilaç talebini kabul ettiğini duyurdu.

Soruşturma öncesi yeni ilaç talepleri, Bulaşıcı Hastalıklar Ofisi ile yeni tedavilerin yaratıcıları arasındaki çok erken aşamadaki iletişimlerdir. Şirket, bu sonbaharda yönetimden yorum bekliyor.

Enochian Biosciences, bulaşıcı hastalıklar ve kanserlerde geni değiştirilmiş hücresel ve bağışıklık tedavilerinde uzmanlaşmış bir kurum.

Şirketin kurucu ortağı Dr. Serhat Gümrükçü, Natural Killer ve Gama Delta T-hücreleri ile tedavi sonucu 255 gün boyunca viral kontrol sağlayan 54 yaşındaki HIV’li bir erkeğin bulgularına dayanarak talebi sundu.  Erkek, virüsü anti-viral ilaçlarla bastırmayı başaramamıştı.

Şirket, Gamma Delta T hücrelerinin virüsü kontrol etmede faydalı olabileceğini söyledi.

Tedavi ayrıca HIV’li kişilerin uzun süre anti-viraller olmadan yaşamalarına izin verecek sözde “fonksiyonel tedavi” elde etmelerine yardımcı olabilir.

Enochian BioSciences yönetim kurulu başkan yardımcısı Dr. Mark Dybul “Bir HIV araştırmacısı, klinik doktor ve büyük, küresel HIV programlarının eski lideri olarak, FDA’nın Pre-IND sunumuna yanıt verme kararından dolayı çok heyecanlıyım. Umut verici erken sonuçlar yalnızca bir kişide olduğundan, yaklaşımı daha geniş bir popülasyonda incelemek önemli” dedi. Dybul, soruşturma öncesi yeni ilaç talebinin yürütülmesinin bir sonraki hayati adım olduğunu da sözlerine ekledi.

UNAIDS’in eski başkanı ve Londra’daki London School of Hygiene and Tropical Medicine direktörü Dr. Peter Piot, anti-viral ilaçları güvenli bir şekilde bırakmak isteyen ancak yine de virüsü kontrol etmek isteyen HIV’li insanlar için potansiyel tedavileri keşfetmenin önemli olduğunu söyledi.

Piot “Şimdiye kadarki sonuçlar bir kişide olsa da NK-GDT tedavisinin diğerlerinde etkili olduğu kanıtlanırsa, günlük antiviral ilaçlardan önemli yan etkiler yaşayan veya onlardan bıkmış birçok kişiye umut verebilir,’ dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin