Yüzbinlerce Kişi Polonya’daki Yükselen Homofobiyi Protesto Etmek İçin Bir Araya Geldi

 Yüzbinlerce Kişi Polonya’daki Yükselen Homofobiyi Protesto Etmek İçin Bir Araya Geldi
Digiqole ad

Polonya’da yükselen homofobi dalgasına karşı meydan okuyan bir tavır alan binlerce kişi Orta Avrupa’nın en büyük Onur Yürüyüşü için Varşova’da bir araya geldi.

Yürüyüşçüler, 19 Haziran Cumartesi günü Varşova eşitlik geçit töreni için gökkuşağı bayraklarını denizin ortasında toplandı ve kentin belediye başkanı Rafal Trzaskowski belirgin bir destek işaretiyle önde yürüdü.

COVID nedeniyle iki yıldır ertelenen etkinlikte, Varşova’nın ilk Onur Yürüyüşü’nün 20. Yıldönümü kutlandı – ancak kutlamalar yoğun Katolik, büyük ölçüde muhafazakar ulusta geleceğe yönelik korkuyla doluydu.

Organizatörlerin sözcüsü Rafal Wojtczak, “Geçit günü topluluğumuz için her zaman buruk bir an” dedi ve “topluluğuklarının siyasi bir savaşta kullanıldığını” da sözlerine ekledi.

LGBTİ+ bireylerin Polonya’da eşcinsel birliktelik veya evlilik gibi haklara kavuşamadıkları ve yeni tehditlerle karşı karşıya kaldıkları için üzüntü ve çaresizlik hissettiklerini anlattı.

Yürüyüşten birkaç gün önce, Polonya’yla güçlü bir müttefikliği olan Macaristan’ın milliyetçi hükümeti, LGBTİ+ bireylerin okullarda ve medyada herhangi bir şekilde tartışılmasını yasaklayan tüyler ürpertici bir yasa çıkardı. Sadece tek bir bağımsız milletvekili buna karşı oy kullandı.

Önde gelen Polonyalı LGBTİ+ aktivisti Bart Staszewski, AB’ye mesaj olarak Macar bayrağıyla yürüdü: “Sırada Polonya var.”

LGBTİ+ bireyleri ısrarla geleneksel değerlere karşı bir tehdit olarak konumlandıran aşırı sağ hükümet tarafından giderek daha fazla kutuplaştırılan bir ülkede bu meşru bir korku.

En son tehditler arasında Onur Yürüyüşlerini tamamen yasaklayacak korkunç yeni bir yasa tasarısı var; ki bu yasa tasarısı Polonya’nın etkili Katolik kilisesi, iktidar partisinin lideri ve 200.000’den fazla homofobik tarafından destekleniyor.

Homofobiye Karşı Kampanya direktör yardımcısı Miroslawa Makuchowska,

“Çok, çok zor bir dönemden geçtik. Ama aynı zamanda sokağa çıkıyoruz ve daha güçlü olduğumuzu ve pes etmeyeceğimizi söylüyoruz” dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin