Arnavutluk, Eşcinsel Dönüşüm Terapisini Kaldıran 3. Avrupa Ülkesi Oldu!

 Arnavutluk, Eşcinsel Dönüşüm Terapisini Kaldıran 3. Avrupa Ülkesi Oldu!
Digiqole ad

Geçtiğimiz cumartesi günü Arnavutluk, uzun süredir kınanan, ve çağ dışı olan eşcinsel dönüşüm terapisi uygulamasını kaldıran 3. Avrupa ülkesi oldu. Haber, ülke çapında sayısız LGBT aktivisti tarafından coşkuyla karşılandı. Arnavutluk, uygulamayı kaldırarak Malta ve Almanya’ya katılırken, İspanya ve İngiltere’deki kanun yapıcılar da bu uygulamayı ülke genelinde kaldırmayı düşündüklerini bildirdi.

Pink Embassy isimli bir LGBT organizasyonunun açıklamasına göre bu değişimin gerçekleşmesinde büyük katkısı olan Arnavutluk’taki psikologlar, LGBT haklarına saygı gösteren kurumların en önünde yer aldı. LGBT hakları gruplarının açıklamalarına göre Arnavutluk’taki psikologların eşcinsel dönüşüm terapisini gerçekleştirmesi artık yasak.

Pink Embassy başkanı Altin Hazizaj, yapılan bu önemli değişiklik hakkında şunları söyledi:

“Bu, eşcinsellere karşı yapılan dönüşüm terapileriyle ilgili alınan son karardır ve daha fazla tartışılmayacaktır. Arnavutluk’ta dönüşüm terapileri yasaktan önce az sayıda yapılıyor olsa da bu uygulamalara izin vermek uzun süredir ciddi bir endişe kaynağıydı.”

Aktivistler, yapılan bu değişikliğin Arnavutluk’taki LGBT haklarının yenilenerek tekrar canlandıracağını umuyor. Çünkü Arnavutluk’ta evlilik eşitliği yok ve eşcinsel çiftlerin evlat edinmesi hükümet tarafından yasak.

Arnavutluk, bu yıl yapılan ve Avrupa hükümetlerinin LGBT haklarına ne kadar saygılı olduğunu gösteren Rainbow Map’te de %31’lik bir puan alarak şaşırtmıştı. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

120 Paylaşımlar
Paylaş120
Tweetle
Paylaş
Pin