Avrupa Parlamentosu Brunei’yi Çok Sert Uyardı: Varlıkları Dondurup, Seyahat Yasağı Getirebiliriz!

 Avrupa Parlamentosu Brunei’yi Çok Sert Uyardı: Varlıkları Dondurup, Seyahat Yasağı Getirebiliriz!
Digiqole ad

Avrupa Parlamentosu, geçtiğimiz günlerde ‘eşcinsellere ölüm’ yasasını yürürlüğe koyan Brunei’yi 18 Nisan Perşembe günü resmi olarak kınadı.

Bruneili yetkililer, cezayı ‘yanlış anlaşmalar olduğunu’ iddia ederek savunmaya çalıştı.

Ne var ki Avrupa Parlamentosu, Brunei’nin yeni yasasında yer alan işkence dolu ve zalimce cezaların, insan haklarını çiğnediğini belirtti. 

Yayınlanan kınama metninde, Avrupa Birliğinin varlık dondurma ve Brunei’ye olan seyahatleri iptal etme gibi yaptırımlarının olabileceği belirtildi.

“Bu ceza sistemi varlığını sürdürdüğü sürece, AB yetkilileri Brunei Yatırım Ajansı tarafından finanse edilen otelleri kara listeye almalıdır.”

“AB ülkeleri ise Brunei’deki bu durumdan kaçmak durumunda kalan herkese kucak açmalıdır.”

Birleşik Krallık temsilcisi Jean Lambert: “Sultan’ın bu kararından vazgeçmemesi durumunda, AB üyesi ülkeleri oldukça etkili bir araç olan ekonomik yaptırımları kullanmaya davet ediyoruz.”

“Herkesin sevgi ve barış içinde yaşamaya hakkı var. LGBT topluluğuyla, kadınlarla, çocuklarla ve haksızlığa uğrayan tüm gruplarla omuz omuzayız. Brunei’de canlarını ortaya koyup bu yanlışa dur demek için uğraşan herkesin de.”

Hollandalı Marietje Schaake: “Bu acımasız cezalar, eşcinselleri taşlayarak öldürmekten bahsediyoruz, kabul edilebilir değil. Uluslararası insan hakları esaslarıyla çelişiyor.”

“Bu cezalar çocuklara karşı bile uygulanabilir. Avrupa’nın bu duruma tepkisiz kalmaması gerekiyor.”

“Seyahat yasağı veya varlıkların dondurulması gibi ekonomik yaptırımlar, Sultan’ın aklını başına toplaması için işe yarayabilir. Ayrıca Sultan’ın sahip olduğu otellerin de kara listeye alınması gerektiği düşüncesindeyiz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

36 Paylaşımlar
Paylaş36
Tweetle
Paylaş
Pin