fbpx   .  

Avrupalı Yetkililer Rusya’ya, Çeçenistan’daki Eşcinsel Katliamını Bitirmeleri İçin Talimat Verdi

Bölgede gerçekleşen sayısız kaçırılma, işkence ve cinayetlere yönelik ilk toplantı sonunda yapıldı.

Avrupalı yetkililer, Çeçenistan’da bitmek bilmeyen LGBT karşıtı zulümlere yönelik yeni bir diplomatik baskı uygulama kararı aldılar.

 

Bu hafta sonu Avrupa Konseyi’nden yetkililer Çeçen liderleriyle bir görüşme yaptı. Bu görüşme, Çeçen güvenlik güçlerinin LGBT’lere yönelik kaçırılma, işkence ve hatta cinayet politikaları 2017 yılında ortaya çıktığından beri yapılan ilk görüşme olması açısından oldukça önemliydi.

 

Çeçenistan üzerinde otoritesi olan Rusya, yakın zamanda Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ne katılarak bu geziyi kolaylaştırmış oldu. Parlamento meclisi üyesi Frank Schwabe, 100’den fazla kişinin cinsel kimlikleri sebebiyle dövüldüğü, hapse atıldığı, işkence gördüğü ve cinayete kurban gittiklerine dair raporlar olduğunu belirtti.

“Kadınlara ve LGBT’lere yönelik çok ciddi şiddet ve yasadışı tutuklama raporları mevcut. Rusya, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni imzalamış bir ülke ve tüm ülke çapında bu kurallara yönelik yükümlülüklerini gerçekleştirmek zorunda” şeklinde bir açıklama yaptı.

Schwabe, LGBT karşıtı konuşmalar yapma konusunda köklü bir geçmişi olan Çeçen lider Ramzan Kadyrov ile görüşme kararı almıştı. Belli olmayan sebeplerle bu görüşme iptal edilmiş olsa da Schwabe en azından Rusya parlamentosu lideri Vyacheslav Volodin ile görüşme fırsatı buldu.

Schwabe’nin açıklamasına göre Vyacheslav, ‘Rusya hükümetinin Çeçenistan ve Kuzey Kafkasya bölgesinde insan haklarına karşı hiçbir şiddeti eğilimin olmamasına yönelik sorumluluğu olduğunu’ temin etti.

Her ne kadar bu anlamlı bir hassasiyet olsa da kısa vadede bu cümleler pek işe yaramıyor gibi gözüküyor. Avrupa Birliği’nden ayrı olan Avrupa Konseyi’nin sınırlı bir uygulama otoritesi var. Avrupa Konseyi, İnsan Hakları Konseyi aracılığıyla bazı tavsiyelerde bulunabilse de koşullara uyma konusunda itiraz eden ülkelere karşı pek bir yaptırımda bulunamıyor.

Çeçen ve Rus yetkililerin LGBT’lere karşı anlayışlı olmaları pek mümkün değil gibi gözüküyor. Daha önceden Kadyrov, İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi organizasyonlar tarafından oldukça detaylı bir şekilde hazırlanmış belgelerinin aksine tüm bu şiddet raporlarının doğruluk payı yansıtmadığını iddia etmişti.

Kadyrov, “Burada erkekler kadınlarla ve kadınlar erkeklerle evlenir. Binlerce yıldır bu böyleydi ve Batı bize her ne derse desin bu böyle olmaya devam edecek” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre, kaçırılma ve işkence olayları bu yıla kadar cinsel istismarlara beraber devam etti. Uluslararası baskıların ardından Rusya, formalite icabı bir araştırma yürüttü. Fakat tabii ki pek bir işe yaramadı.

Yakın zamanda hazırlanan bir raporda, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya yönetici yardımcısı Rachel Denber, “2017 yılında bir Çeçen polisin çok sayıdaki eşcinsel erkeği bir araya toplayıp işkence etmesine dair ortaya çıkan raporlarla beraber, efektif bir araştırmanın gerekli olduğu çok açıktı. 2017 yılındaki eşcinsel karşıtı bu zulümlerin cezasız kalması, Çeçenistan’da gerçekleşen tüm bu işkencelerin ve aşağılanmaların bir nevi “onaylandığını” göstermiş oldu” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.