fbpx   .  

Baba: Arap, Müslüman ve Kuir Olmak Üzerine Bir Kısa Film

Gözler, dudaklar, parlayan bir cilt ve nefis saçlara eşlik eden sıkı ekose bir üst..

Hayır, Drag Race podyumunun son bölümünü tarif etmiyoruz, daha çok Baba’daki gardırop ve makyaj işini anlatıyoruz. Baba, Cardiff’teki Iris Prize LGBTİ+ Film Festivali’nde en büyük ödülü – ve 30.000 £ – kazanan genç bir Libyalı’nın kuirliğini kucakladığı göz kamaştırıcı bir kısa film.

 

 

Yükselen yıldız Adam Ali’nin coşkulu performansı tek başına aldığı her ödülü hak ediyor. 

Göz kamaştırıcı bir dışa dönük olan ana karakterimiz Manchester’ın Canal Street’teki yaşamını hayal ediyor ve yeni saç modelini İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Prenses Diana ile karşılaştırıyor.

Film, eşcinsel olmanın yasa dışı olduğu Libya, Trablus’ta geçmesine rağmen, korona virüs kısıtlamaları nedeniyle İngiltere’de çekildi. Yardımcı yönetmen Sam Arbor ve Baba ekibinin sunum becerileri yine öne çıkıyor. 

Ayrıca öldürücü bir nokta var: İngiliz Büyükelçiliği’ndeki bir randevu haberini aldıktan sonra, isimsiz kahramanımız pasaportunun tacizci babasının evinde sıkışıp kaldığını fark ediyor. Onu geri almaya yardımcı olmak için iki sadık arkadaşını çağırması beklenmedik bir yüzleşmeye yol açıyor.

Film kısa sürede bitiyor ve sizi daha fazlası için yalvartıyor. Ancak film hala 18 dakikada çoğu kişinin iki saatte yaptığından daha fazlasını söylüyor. En azından bir homofobiği sevmenin acı verici kararsızlığı ve kapanış kredilerinde vurgulandığı gibi, Arap, Müslüman ve kuir olmanın güzelliği hakkında.

Destekleyici karakterler, ekran sürelerinin olmamasına rağmen parlıyorlar ve ev video çekimlerini belirtmek için kullanılan bazı tehlikeli özel efektler var. Ancak bu küçük ayrıntıların ötesinde, olağanüstü güzellikteki Ali’nin mücevher olduğu bu özünde kusursuz olan filmi eleştirmek için çok zorlanacaksınız! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.