Beyaz Sarayı Basanlar Arasında Trump Destekçisi LGBTİ+’lar da Vardı

 Beyaz Sarayı Basanlar Arasında Trump Destekçisi LGBTİ+’lar da Vardı
Digiqole ad

Washington D.C.’de dünkü olaylardan dolayı milyonlarca kişi hâlâ şaşkınlık içindeler; bir grup Trump destekçisi Meclis’e saldırdı ve yasa koyucular Seçim Kurulunun 2020 başkanlık seçimlerindeki oylarını onaylarken Kongre’yi kesintiye uğrattı. Sahne hızla şiddetli bir hal aldı, dört kişi öldü ve birçok kişi yaralandı. Ancak, bu sabah erken saatlerde Kongre üyeleri Joe Biden ve Kamala Harris’in 20 Ocak’ta göreve başlayacaklarını doğruladığı için ABD seçim sonuçlarını bozma girişimleri başarısız oldu.

Sözde “Amerika’yı Kurtarmak İçin Yürüyüş” protestosuna katılanların videoları sosyal medyada hızla ortaya çıktı – açık olmak gerekirse, olay bir protesto değil, bir iç terör eylemiydi.

Capitol isyanları bir grup beyaz üstünlüğü, MAGA aşırılıkçısını ve QAnon takipçilerini memnuniyetle karşıladı. Bazı görüntülerin kanıtladığı gibi, Peter Boykin tarafından kurulan ve seçmenleri Trump’ın tarihteki en LGBTİ+ yanlısı başkanlardan biri olduğuna ikna etmeye çalışan bir LGBTİ+ örgütü olan Gays for Trump’ın birkaç üyesi de oradaydı.

Aslında, Lambda Legal’ın yeni bir raporu, Trump yönetiminin onaylanmış yargıçlarının yüzde 40’ının, eşcinsel evliliklere, işyerinde LGBTİ+ korumalarına ve transların orduda açık bir şekilde hizmet etmesine karşı çıkma dahil olmak üzere derin LGBTİ+ karşıtı kayıtlara sahip olduğunu gösterdi. Buna ek olarak, Trump’ın çevre mahkemesi adaylarının yüzde 85’inin, LGBTİ+ korumalarını savunan sağcı bir kuruluş olan Federalist Society ile bir ilişkisi var.

Yine de bu, Trump destekçisi eşcinsellerin ayaklanmalara katılmasını engellemedi. Yaygın görüntülerde görüldüğü gibi, polisler ve isyancılar yumruk atarken ve biber gazı sıkarken gökkuşağı bayrakları kaldırdılar.

Hiçbir bayrak sallamanın son dört yılda Trump’ın LGBTİ+ topluluğu üzerindeki yıkıcı etkisini silemeyeceği açık.

Trump yalnızca konut, eğitim, sağlık hizmetleri, istihdam, vatandaşlık ve ordudaki kuir insanlar için korumaları geri almakla kalmadı, aynı zamanda topluma karşı şiddeti de kışkırttı.

GLAAD’a göre Trump, LGBTİ+ topluluğuna toplam 180 kez saldırdı. Bölücü dili, nefret suçlarında bir artış yaratmaya yardımcı oldu. Sadece geçen yıl, trans cinayetleri için en ölümcül yıl oldu.

Trump tarihteki en bölücü başkanlardan olduğunu kanıtlasa da, Biden en kapsayıcı olmayı hedefliyor. Başkan olarak ilk 100 gününde LGBTİ+lar için ayrımcılığı ortadan kaldıracak Eşitlik Yasasını geçirme sözü vermekle kalmadı, aynı zamanda transseksüel askeri yasağını da tersine çevireceğine söz verdi.

Biden, transseksüel eşitliğini çağımızın sivil haklar meselesi olarak adlandırdı ve beyaz olmayan trans kadınlara yönelik şiddeti doğrudan ele alırken, aynı zamanda dini temelli ayrımcılığın kötüye kullanımını sona erdirme ve çok daha fazlasını yapma sözü verdi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

22 Paylaşımlar
Paylaş22
Tweetle
Paylaş
Pin