Binlerce Kişi Kuzey İrlanda’da Evlilik Eşitliği İçin Sokaklara Döküldü!

 Binlerce Kişi Kuzey İrlanda’da Evlilik Eşitliği İçin Sokaklara Döküldü!
Digiqole ad

Kuzey İrlanda’da, eşcinsellerin evlenme yasağına tepki için büyük bir yürüyüş düzenlendi.

Binlerce insanın katıldığı yürüyüşte, Birleşik Krallık başbakanı Theresa May’e, yasaların eşit evlilik hakkının tanıması için çağrıda bulunuldu.

Eşzamanlı olarak aynı amaç uğruna Londonderry’de de bir yürüyüş düzenlendi. Belfast’taki yürüyüşü belediye başkanı Nuala McAllistar yönetti. Etkinliği düzenleyen Love Equality’e göre, yürüyüşe katılanların sayısı 20,000’i buldu.

Törendeki konuşmacılar arasında milletvekili Conor McGinn MP de vardı. İşçi partisinin önermiş olduğu eşit evlilik hakkı sağlayan yasa tasarısı, geçtiğimiz ay muhafazakar milletvekilleri nedeniyle kabul edilmemişti. Lezbiyen aktivist ve aynı zamanda Marriage Equality’nin kurucularından olan Ailbhe Smyth de konuşan isimler arasındaydı.

Anketler Kuzey İrlanda’nın eşit evlilik hakkı istediğini ezici bir üstünlükle gösteriyor olsa da, siyasi istikrarsızlık ve muhalefet nedeniyle hayata geçirilme süreci tıkanmış durumda. Mücadele verenler, başbakan Theresa May’in müdahalesi olmadığı müddetçe bu problemin çözülemeyeceğinden endişe duyuyor.

May, meselenin hükümet değişikliği süresince kenarda durması yönünde ısrarını sürdürürken, önemli bir kesim oy kaygısı ile LGBT haklarını göz ardı ettiğini düşünüyor. Love Equality’den Patrick Corrigan’a göre, ‘hükümet Kuzey İrlanda’daki insanları görmezden geliyor’ ve ekliyor:

“Posta koduna göre eşitlik olmaz.”

“Kimse BK’da ikinci sınıf vatandaş muamelesi göremez. Theresa May ve BK hükümeti eşitliği sağlamakla yükümlüdür.”

Konuşmacılar arasında yer alan diğer isimler arasında, yasalar sebebiyle evlenemeyen Anthony Flynn ve Cory Quinn çifti, drag queen Lady Portia ve Kuzey İrlanda gençlik temsilcisi Koulla Yiaosouma da vardı.

Yakın zamanda kürtaj yasağının kaldırılması yönünde sonuçlanan referandumdan sonra gerçekleşen bu yürüyüşün, May üzerindeki baskıyı artıracağı düşünülüyor. Kulislerde dönen dedikodular, Kuzey İrlanda’nın kürtaj yasaları BK ve İrlanda’dakine benzer şekilde düzenleneceğini işaret ediyor.

LGBT için mücadele verenler eşit evlilik için diretiyor.

İşçi Partisi üyesi Conor McGinn, daha önce BK parlamentosuna Kuzey İrlanda’daki eşcinsellerin de evlenebilmesi için teklifte bulunmuş, muhafazakar isimlerden Nicky Morgan ve Justine Greening tarafından da destek görmüştü.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin