Bir Araştırmanın Sonuçlarına Göre Kuir Bireyler Aktivist Olmaya 2 Kat Daha Yatkın

 Bir Araştırmanın Sonuçlarına Göre Kuir Bireyler Aktivist Olmaya 2 Kat Daha Yatkın
Digiqole ad

Social Science Research’de yayınlanan araştırma, 2012’de ‘Amerikan Ulusal Seçim Anketleri’ne katılan 3519 bireyden toplanan verileri analiz etti.

Katılımcıların %4,5’u, kendisini lezbiyen gay veya biseksüel olarak tanımladı. Diğer cinsel yönelimler ya da trans kimlikler ankete eklenmedi.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden baş yazar Eric Swank, yaş, cinsiyet, ırk veya eğitim düzeyi gibi faktörlerin de kuir bireylerin aktivist olmasını etkileyip etkilemediğine baktı ve etkilemediği sonucuna ulaştı.

Çalışmanın yazarları, LGB bireylerin LGBT hakları için aktivist olmalarının “aidiyet” duygusundan kaynaklı olduğu sonucuna vardı.

LGB bireylerin, barış, çevrecilik ve ‘Occupy Wall Street’ hareketlerinde, heteroseksüel bireylerden iki ila dört kat arasında daha fazla aktif olarak yer aldığına/alabileceğine ulaşıldı.

Ayrıca LGB bireylerin feminizm ve ırksal adalet hareketlerine katılımının da daha çok olduğu bulundu. Ankete katılanlar arasında aktivist olanların sayısı düşüktü ancak heteroseksüel bireylerin %0,9’u aktivistken, LGB katılımcıların %4,6’sının aktivist olduğu ortaya çıktı.

Geçmişte yapılan araştırmalar vasıtasıyla, LGBT bireylerin cinsiyet eşitliği, ırk adaleti, ceza adalet sistemi, göç ve din gibi farklı sorunlar da dahil olmak üzere, çeşitli konularda heteroseksüel bireylere oranla daha liberal olduğu bulunmuştu.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

43 Paylaşımlar
Paylaş43
Tweetle
Paylaş
Pin