Bohemian Rhapsody’nin İkincisi Gelebilir, Fakat Mümkünse Gelmesin!

 Bohemian Rhapsody’nin İkincisi Gelebilir, Fakat Mümkünse Gelmesin!
Digiqole ad

Bohemian Rhapsody, daha yayınlanmadan önce büyük heyecan yaratmış ve yayınlandıktan sonra aldığı ödüllerle ortalığı kasıp kavurmuştu.

Page Six adlı bir dergide yer alan habere göre Hollywood, paranın kokusunu aldığı zaman vampir gibi yapışma huyundan bir şey kaybetmemiş ve filmin ikincisi planlanıyor. Zira Queen üyeleri, verdikleri röportajda filmin devamının çekileceğini dile getirdi. 

Grubun çoğu videosunu çeken ve aynı zamanda Mercury’nin eski bir dostu olan Rudi Dolezal’ın, grubun 1985’te sahne aldığı Live Aid’i anlatan bir film çekmek için ilgili kişilerle temasta bulunduğu da haberde yer alan bir başka bilgi.

Bohemian Rhapsody, 1985 yılında bitiyor. Yani Mercury hayatını kaybetmeden altı yıl önce. Fakat filmi aynı ekip çekecekse, ki kuvvetle muhtemel, insan düşünmeden edemiyor. Filmde Mercury’nin hayatı oldukça yüzeysel ele alınmış, HIV teşhisinin konulduğu tarih değiştirilmişti. Drama yaratmak için olmayan hikayeler türetilmiş ve tarihin akışıyla oynanmıştı.

Solo albüm çıkarmak için albümü bırakması ise filmin büyük yalanı. Mercury ilk solo albümünü çıkardığında, grubun diğer üyeleri Roger Taylor ve Brian May çoktan bu işe girişmişlerdi. Jim Hutton gibi Mercury’nin hayatında önemli rol oynayan bir isme ise sadece üstünkörü değinilmişti. Uzun lafın kısası, Mercury filmde olduğu kişi olarak değil, para kazandıracak bir dramaya uygun olacak şekilde kurgulanmıştı.

Evet film çok sevildi, çok izlendi ve büyük hasılat yaptı. Fakat yine de bu Hollywood’un özellikle azınlık kabul edilen topluluklara malolmuş hikayeleri işine geldiği şekilde kullandığı gerçeğini değiştirmiyor. Ayrıca kuir karakterlerin kuir rollere alınmaması da büyük bir problem. Bu durumu, Green Book’ta görmüştük. Kuir müzisyen Donald Shirley’nin hayatını anlatan filmin başrolünde yine heteroseksüel bir karakter vardı.

Eh, Hollywood da haklı. Tüm bu gerçekler gün gibi ortadayken hala para kazanabiliyorsa neden dursun ki? Bohemian Rhapsody 2 muhtemelen gelecek. Mercury’den yiyebilecekleri ekmek henüz bitmedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin