Brit Ödülleri 2021’de ‘Cinsiyetsiz’ Kategoriler Getirecek!

 Brit Ödülleri 2021’de ‘Cinsiyetsiz’ Kategoriler Getirecek!
Digiqole ad

Bu yıl Brit Ödülleri organizatörleri, (her ne kadar kendisini ‘ikili sistemin dışında tanımlayan’ Sam Smith bu kategoride yarışabilecek olsa da), cinsiyet belirtmeyen “En İyi Sanatçı” başlıklı kategoriye yer vermeyeceklerini açıkladı.

27 yaşındaki Smith, bu yılın başlarında ‘cinsiyetsiz’ olduğunu açıkladı ve medyanın kendisinden bahsederken kullanacağı zamire dikkat etmesini istedi.

Eğer bu yıl cinsiyetsiz bir kategori olsaydı, Smith’in “Dancing with a Stranger” ve “How Do You Sleep?” gibi teklileri, bu kategorilere aday olabilirdi.

Her ne kadar Şubat ayında yapılacak 2020 Brit Ödülleri’nde “En İyi Sanatçı” kategorisinde cinsiyet ayrımı bulunsa da, diğer kategorilerinde değişiklikler bulunmuyor.

Brit Ödülleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere dokuz kategoriye sahip olacak. Değiştirilen bazı kategoriler: Eleştirmenlerin Seçimi kategorisinin adı, Yükselen Yıldız (Rising Star) olarak ve En İyi Çıkış Yapan Sanatçı kategorisinin adını da, En İyi Yeni Sanatçı olarak değiştirildi.

Yetkililer daha önceden “En İyi Erkek/Kadın Sanatçı” kategorilerini inceleyeceğini ve bu kategorilerde cinsiyet ayrımının kaldırılabileceğini söylemiş olsa da bu, 2020 ödülleri için uygulanmayacak, ama 2021’de yapılan törende geçerli olacak.

Brit Ödülleri’nin cinsiyet ayrımı yapan kategorilerini kaldırması veya değiştirmesi her ne kadar bazı ünlü isimlerden olumsuz eleştiriler almış olsa da, kategorilerin başlıkları 2021’de yeni halleriyle karşımıza çıkacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

56 Paylaşımlar
Paylaş56
Tweetle
Paylaş
Pin