Call Of Duty’de Oynayabileceğiniz Cinsiyetsiz Bir Karakter Var!

 Call Of Duty’de Oynayabileceğiniz Cinsiyetsiz Bir Karakter Var!
Digiqole ad

Birçok kişi tarafından sevilen Call of Duty serisinin Black Ops Cold War oyunu, kendini ikili sistemin dışında tanımlayan oyuncularına üçüncü cinsiyet seçeneği veriyor. 

Back Ops Cold War oyununda oyuncular, karakterlerinin cinsiyetini seçebiliyor. Karakter bir erkek, kadın ya da ‘gizli’ olabiliyor.  

Her ne kadar birçok LGBTİ+ bu durumdan memnun olsa da üçüncü seçeneğe ‘gizli’ yazılmış olması bazı oyuncuları şaşırttı. Yine de oyunun dahil edici davranarak ‘cinsiyetsiz bir savaş suçlusu’ karakterine yer vermiş olması övgü topladı.

Twitter kullanıcıları, oyundaki karakterin 1981’de AIDS salgınına korkunç bir tepki veren Ronald Reagan için çalıştığını belirtti. 1982 yılında Reagan’ın basın sekreterine ‘eşcinsel hastalığını’ takip edip etmediğini sordu. Oda kahkahaya boğulurken, “Bende yok, sende var mı?” diye cevapladı. Yani oyunun geliştiricileri, homofobiye karşı da bir adım atmaktan geri kalmadı. 

Call of Duty’nin geliştiricileri, cinsiyetsiz bir karakteri oyuna eklemeyi bir görev olarak gördü. Ayrıca serinin yeni oyunuyla birlikte oyuncular, eski oyunlardan farklı olarak karakterlerini istediği gibi değiştirip özelleştirebilecek. Karakterin değiştirilebilen özellikleri arasında ten rengi, doğum yeri, askeri geçmişi ve cinsiyeti bulunuyor. Bu yeni özellik sayesinde oyuncular, savaş suçlarına bulaşırken istedikleri gibi olabiliyor ve temsilciliği yerine getirebiliyor!

Ayrıca oyuncular, oyunda kendilerine hangi zamirlerle hitap edileceğini de seçebiliyor. Bu zamirler arasında cinsiyet belirtmeyen ve kendini ikili sistemin dışında tanımlayanlar için kullanılan zamirler de bulunuyor. 

Raven Software’in kıdemli kreatif direktörü Dan Vondrak, üçüncü cinsiyet seçeneğini ‘oyunun hayran kitlesinin genelde beyaz heteroseksüel erkeklerden oluşması ve bu yüzden kuir oyuncuların genellikle ayrımcılığa uğraması ya da güvende hissetmemesi’ sebebiyle eklediklerini söyledi. 

Vondrak bir basın toplantısında,

“Yani konu cinsiyete geldiğinde ortaya aynı şey atıldı: Neden gizli seçeneğini koymuyorduk? Bunu yapmamamız için hiçbir sebep yoktu, karakterin cinsiyetinin erkek ya da kız olmasını oyunculara bırakmaya yönelik bir değişiklik yapıyorduk. Bu yüzden ikili sistemin dışındaki bireyler için kullanılan zamirleri eklemek zor olmadı.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 Paylaşımlar
Paylaş18
Tweetle
Paylaş
Pin