fbpx   .  

Çeçen Liderler LGBTİ+ Karşıtı Eylemleri Yüzünden İnsanlığa Karşı Suçlarla Yargılanacaklar!

Korkunç Çeçen “gay tasfiyesinin” beş lideri, Almanya’daki bir ceza davası sayesinde nihayet insanlığa karşı suçlarla suçlanabildiler.

 

Guardian’a göre, beş yetkili Çeçenya’nın otokratik lideri Ramzan Kadırov’un yakın çevresinde yer alıyor ve onlara yönelik suçlama 97 sayfaya uzanıyor. 

 

İddianame, Şubat 2017’den bu yana Çeçen ordusunu ve devlet aygıtını zulüm, yasadışı tutuklamalar, işkence, cinsel şiddet ve cinsel yönelimleri nedeniyle en az 150 kişiyi öldürmeye teşvik etmekle suçluyor.

Ceza davası Şubat ayında, bir Alman sivil toplum kuruluşu olan Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi (ECCHR) ve LGBTİ+ insanların bölgeden kaçmasına yardımcı olan Rus LGBT Ağı tarafından sunuldu. 

ECCHR’nin kurucusu Wolfgang Kaleck,

“Sınırlı yargı yetkisine sahip uluslararası bir ceza mahkemesinin olduğu mükemmel bir uluslararası ceza adaleti sisteminde, Almanya Avrupa’nın savaş suçluları için güvenli bir sığınak olmadığını garanti etmeye çalışıyor” dedi.

“Başka bir yargı alanı soruşturma yapmazsa, Almanya Avrupa’yı ve uluslararası toplumu temsil ederek görevleri devralmaya muktedir ve istekli olmalıdır.” 

Görevlilerden ikisi, tasfiyeye karıştıkları için AB, İngiltere ve ABD tarafından şimdiden yaptırıma tabi tutuldu: Kadirov’un eski kişisel koruması ve başbakan yardımcısı Abuzayed Vismuradov ve Çeçenya’daki Rusya İçişleri Bakanlığı’nda polis şefi ve üst düzey yetkili olan Ayub Katayev.

Çeçen parlamentosunun başkanı Magomed Daudov da suç duyurusunda yer alıyor. 

Karlsruhe’deki başsavcı davayı üstlenmeye karar verirse, Kadırov’un ortakları, Vismuradov’un tıbbi bakım için defalarca ziyaret ettiği bilinen bir ülke olan Almanya’ya ayak basarlarsa tutuklama emri ile karşı karşıya kalabilir. 

Almanya savcısının, AİHM tarafından sunulan kapsamlı materyalleri inceledikten sonra, zulüm görenlerin Avrupa’da sığınma talebinde bulunmalarına yardımcı olarak, yetkilileri soruşturmak için daha fazla adım atacağı umulmakta.

Rusya İçişleri Bakanlığı, Kadırov ve müttefiklerinin resmi çizgisi, eşcinsel tasfiye bir yana, bölgede herhangi bir LGBTİ+ bireyin var olduğunu kesin olarak inkar ettiği için tüm suçlamaları reddediyor.

Bununla birlikte, iddialarının karşısında hapsedilen, dövülen, işkence gören ve eşcinsel toplama kamplarında öldürülenleri gören LGBTİ+ bireylerden gelen düzinelerce üzücü mülteci raporu yer alıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.