Çılgın Bir Eski Sevgili, Sosyal Medyanın Geleceğini Şekillendirmek Üzere!

 Çılgın Bir Eski Sevgili, Sosyal Medyanın Geleceğini Şekillendirmek Üzere!
Digiqole ad

Gay yazar ve New Yorklu aktör Matthew Herrick’in 2017 yılında Grindr’a eski sevgilisi nedeniyle açmış olduğu dava, internet ve mobil uygulama sektörünün geleceğini şekillendirebilir.

Eski sevgilisinin Grindr’da kendi profil fotoğrafıyla açtığı hesaplardan ötürü 1,000’den fazla erkeğin mesaj ile kendisini taciz ettiğini dile getiren Herrick durumdan şikayetçi oldu.

Matthew Herrick

Herrick’in yarı çıplak fotoğraflarının yanı sıra “sert, korunmasız, grup seks ve uyuşturucu istediği”ne dair ifadelerin kullanılması ise durumu daha da kötü kılıyor.Yazar, Grindr ile 50’den fazla kez iletişime geçtiğini fakat şirketin otomatik cevap göndermek dışında bir şey yapmadığını dile getiriyor.

ABD yasalarına göre, internet platformları kullanıcılarının paylaştıkları içeriklerden sorumlu kabul edilemiyor. Fakat yine aynı yasalar, firmaları “kötü tasarlanmış ürünler”inden ötürü sorumlu tutabiliyor.

Günümüzde ürün kavramının fizikselden elektroniğe kaydığı düşünülünce, Herrick’in haklı kabul edilme ihtimali çok da düşük değil. NBC’nin haberine göre Herrick, Grindr’ı “güvenlikten yoksun”, “açıklanamaz bir şekilde tehlikeli” ve “işlevsiz bir tasarım”a sahip bir ürün geliştirmekle itham ediyor.

Geçtiğimiz Haziran federal mahkeme Herrick’in davasını reddetmiş fakat temyize giden Herrick’e yeni bir şans doğmuştu. Davaya devam edilip edilmeyeceği önümüzdeki aylarda kesinleşecek.

Eğer davaya devam edilirse, durumun Facebook, YouTube ve sosyallik barındıran her türlü internet platformunun durumdan etkilenme ihtimali bir hayli yüksek.

Teknoloji gruplarında ise davanın şirketlere gereğinden fazla sorumluluk yükleyeceğini konuşuluyor.

2018 yılında yürürlüğe konan FOSTA, Fight Online Sex Trafficking Act (Çevrimiçi Seks Ticaretiyle Mücadele Yasası), doğrultusunda Craigslist, Backpage ve Tumblr gibi büyük siteleri doğrudan etkileyen kararlar alınmıştı. Bunda yasanın oldukça geniş hatlara sahip olması ve bahsedilen platformların etkilenmemek adına erken önlem almak istemesi de etkili bir rol oynuyor.

Fakat ABD’nin aile içi şiddeti bitirmeye ve elektronik güvenliği sağlamaya yönelik köklü oluşumlarının ise Herrick’in savını kuvvetlendiren demeçleri bulunuyor.

Ne olursa olsun, bu durumun seyri geleceği şekillendirecek. Merakla bekliyoruz.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin