fbpx   .  

Cinsiyet Kalıplarını Yıkmak İsteyen Dupont İkizleriyle Tanışın

Tek yumurta ikizi Jake ve Joseph Dupont, mankenlik dünyasında fırtınalar estiriyor. İkizler, kuir topluluğunun otantik temsilcileri olmanın yanı sıra, LGBT ikonu Lady Gaga tarafından yaratılan ve herkesi kendisi olduğu için destekleyip kutlayan yeni Haus Laboratories güzellik kampanyasına da katıldılar.

 

Kariyerindeki önemli noktalar sorulduğunda Jake,

 

“Endüstrinin içinde kuir kimliğimizi saklamak zorunda kalmamak başlı başına bir başarı bence. Kimliğimiz ve kendimizi ifade etmemiz bize birçok kapı açtı.”

İkizler, moda endüstrisinin, gerçek kuir yetenekleri kamera önüne koyma konusundaki isteksizliğinden ve farklı kimlikleri anlayamamalarından da bahsetti,

“Bizi hep kadın kategorisine sokmaya çalıştılar. Erkek manken seçimleri için gittiğimizde bize saçma sapan şeyler söylediler, yanlış bir şekilde etiket koydular ve en önemlisi, cinsiyetimiz umurlarında olmadı.”

Moda ve makyajın kuir kimliklerini tanımlamada nasıl yardımcı olduğu sorulduğunda Jake,

“Moda ve güzelliğin kanımızda aktığını söylememize gerek yok. Bu tarz şeyler bizim için hiçbir zaman bir kıyafet veya bir eyeliner gibi basit olmadı. Moda ve makyaj biziz. Hatırlayabildiğimiz kadarıyla kendimizi ifade edebilmek için hep farklı görünümlere büründük. Bu araçlar, sürekli değişen ışıltılı dünyamızda olmak istediğimiz kişiler olmamıza izin veriyor ve hayatta kalmamız için büyük önem taşıyor. Bazıları görüşümüzü sığ bulabilir, ancak herkesin bizi anlamasını beklemiyoruz. Sonuçta bunlar bizim seçim silahlarımız. Bu bahsettiğimiz ‘şeylerden’ kesilirsek, hayatımızın eskisiyle aynı olmayacağını söyleyebiliriz.”

İkizlere moda endüstrisinin kuir bireyleri kabul edip etmediği ve kuir bireylere nasıl davrandığı hakkında sorulduğunda ise Jake şöyle anlattı:

“Moda endüstrisinin söz konusu kapsayıcılık olduğunda ileri adımlar attığı su götürmez bir gerçek. Ancak sorun şu ki bu adımlar çok yavaş bir şekilde atılıyor ve önümüzde gidilmesi gereken uzunca bir yol var. Kamera arkasında çalışan o kadar çok kuir tasarımcı, fotoğrafçı ve makyaj sanatçısı bulunmasına rağmen, kameranın önünde aksine bu kadar az bulunmaları her seferinde beni şaşırtmaya devam ediyor. Endüstrinin kuir topluluğuna karşı tavrı gerçekten ilginç. Kuirlik fikrine her zaman bağlı olurken, kuir bireylerin kendilerine olmuyorlar. Birçok kuir sanatçının emeği göz ardı ediliyor. Bunun önüne geçmek için daha iyi temsilcilik, ödeme yapılabilir ve endüstride kuir bireylere hak ettiği değerler verilebilir.”

Jake, bu işte çalışırken karşılaştığı zorluklardan da “Sadece varlığımız bile birçok engelin çıkmasına sebep oluyor. İnsanlar bazen yaşam tarzımızı onaylamıyor, ya da bize söylemekten çekiniyor. Ancak konu modaya geldiğinde ‘kapsayıcı olmaktan’ bahseden, bizim gibi mankenleri örnek gösteren ancak iş manken seçmeye geldiğinde gerçek bir trans birey seçmek yerine cinsiyet değiştirmemiş mankenleri seçen ve onları kadın ya da erkek kılığına sokan bazı iki yüzlü bireyler olduğunu ne kadar vurgulasak az,” diye bahsetti.

Joseph,

“Ayrıca endüstride kuir topluluğuna saygılı bir şekilde hitap etmekte akıllara durgunluk veren bir karışıklık var. Bizi o kadar çok ‘kadın giyim’ kategorisine sokmaya çalıştılar ki anlatamam. Bunun yanı sıra birçok kez cinsiyetimiz ya yanlış kullanıldı ya da bize yanlış etiket takılmaya çalışıldı. Gerçek şu ki bize etiket takılmasını istemiyoruz. Bizden isimlerimizi kullanarak bahsedebilirsiniz ve konu diğerlerine geldiğinde, kibarca onlara nasıl hitap edilmesini istediklerini sorabilirsiniz. Bu kadar basit.” diye ekledi.

İkizler endüstri hakkındaki sorulan soruların yanı sıra, Lady Gaga ile çalışmaktan gurur duyduklarını ve bunun hayallerinin bile ötesinde bir şey olduğundan bahsetti. Gençliklerinden beri idolü ve kendilerinin tarzını bulmakta çok büyük ilham kaynağı olduğunu anlattılar. Gaga’nın onları oldukları gibi kabul etmesinden dolayı oldukça heyecanlı ve mutlu hissettiklerini söylediler.

Kampanya hakkında konuşan Jake,

“Beden dışı bir deneyimdi. Gaga’nın kendisi de dahil olmak üzere seçtiği her mankende inanılmaz bir yetenek, güzellik, yaratıcılık ve özveri var. Kampanyadaki herkes sıcak ve davetkar olmanın yanı sıra, insanlara nasıl hitap edecekleri konusunda çok dikkatliydi. Bulunduğumuz ortamda sadece kendimiz olmaya teşvik ediliyor, bunun için övülüyor ve kabul görüyorduk. Çok açık görüşlü bir ortamdı,” diye ekledi. Joseph, “Çalışırken bir aile gibi hissettik ve şimdiye kadarki yaşadığımız en güzel deneyimdi,” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.