CMBYN’in Yönetmeni: Eşcinsel Erkeklerin Kimlikleri Dünya Üzerindeki Çiçekler Kadar Çeşitli

 CMBYN’in Yönetmeni: Eşcinsel Erkeklerin Kimlikleri Dünya Üzerindeki Çiçekler Kadar Çeşitli
Digiqole ad

Call Me By Your Name’in yönetmeni filmde eşcinsel rolleri heteroseksüel erkeklere yer verme kararını, eğer sadece eşcinsel oyuncularla sınırlı olsa kadroyu oluşturamayacağını söyleyerek savundu.

Luca Guadagnino’nun beğeniyle karşılanan eşcinsel gençlik filmi, Timothee Chalamet tarafından canlandırılan 17 yaşındaki Elio ve Armie Hammer tarafından canlandırılan doktora öğrencisi Oliver arasındaki aşkı anlatıyordu. Film, böylesine etkileyici bir eşcinsel aşk hikayesinin başrollerindeki kayda değer LGBTİ+ temsil eksikliğiyle de dikkat çekmişti.

The Independent’e verdiği yeni bir röportajda Guadagnino, marjinalize bir topluluğa kendilerini beyazperdede temsil etme fırsatı tanınması gerektiği fikrini reddetti.

‘Bu tarz eleştirileri ciddiye alabilmek için çok fazla Freud okuyorum. Açıkçası, bir oyuncunun heteroseksüel olup olmadığına karar verme hakkına sahip olduğumu düşünmüyorum’, dedi.

‘Ben kimim de birilerinin kendileriyle ilgili ne düşündüklerini bilebilirim? Evet, Armie bir karısı ve çocukları olan heteroseksüel bir adam ve aynısı Timothee için de söylenebilir. Ama onları kadroya dahil etmeden önce onlardan cinsellikleri, arzuları ya da kimlikleri üzerine yemin etmelerini istiyor muyum? Hayır!’

Böyle yapmanın abes ve sıkıcı olacağını da sözlerine ekleyen yönetmen, sadece eşcinsel oyuncularla sınırlı olsa kadroyu oluşturamayacağını da iddia etti.

‘Eğer bir rolü birine, insanların gerçek olduğunu düşündükleri şeye göre verseydim, kadroyu oluşturamazdım. Oliver rolünü eşcinsel bir aktöre veremezdim. Oliver’ı oynaması için kadroya Oliver’ı katmalıyım çünkü eşcinsel erkeklerin kimlikleri dünya üzerindeki çiçekler kadar çeşitli. ‘

‘Yani, bir eşcinsel kimliği yok. Eşcinsel olan bir insan, eşcinsel olan bir başka insandan tamamen farklı.’

İtalyan yönetmen aynı zamanda Call Me By Your Name’in senaristi James Ivory’nin tamamen çıplak erkeklerin filmde yer almamasıyla ilgili eleştirisine de yanıt verdi.

Guadagnino,

‘Benim işlerimi bilen hiç kimse, ciddi bir biçimde benim kadın ya da erkek, ya da herhangi bir cinsiyetten bir bireyin cinselliğiyle ilgili çekingen olduğumu iddia edemez,’ dedi.

‘Yani, James’in eleştirisi ya da notu, bir anlamda pragmatizmden ya da filmin kendisiyle bir ilişkiden yoksundu. Benim ona sorumsa bu filmin tamamen çıplak erkeklerin gösterilmesine ihtiyacı olup olmadığı. Bence yoktu.’

Yönetmen, film için Ivory’nin ‘teşhir edici türde çıplaklık’ vizyonunu paylaşmadığını ifade ederken, ‘Bence James durumla ilgili biraz duyarsızdı,’ dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

45 Paylaşımlar
Paylaş45
Tweetle
Paylaş
Pin