DNA’nızı Temel Alarak Eşcinselliğinizi Ölçen Uygulama: How Gay Are You!

 DNA’nızı Temel Alarak Eşcinselliğinizi Ölçen Uygulama: How Gay Are You!
Digiqole ad

Yeni çıkan bir uygulamanın iddiasına göre ‘How Gay Are You’ adlı uygulama, DNA’nızı temel alarak ne kadar eşcinsel olduğunuzu ölçebiliyor. Uzmanlar ise bunun saçmalıktan başka bir şey olmadığını söylüyor. Ayrıca uygulamanın yapımcısının daha önceden yaptığı başarısız çalışmalarla bağlantılı olduğunu söylememizde de fayda var.

Insolent isimli şirketin yapay zekâ yaratıcısı ve girişimcisi Joel Bellenson, “How Gay Are You?” uygulamasını çıkaran yapımcılardan. Uygulamada, “bu app cinsel yönelimi tahmin ETMEZ” uyarısı bulunuyor.

Uygulamanın açıklamasında, “Değişkenler bu yönelimin/davranışın yalnızca küçük bir kısmını açıklıyor. Bu uygulama da bunu ölçmeye çalışıyor.” Yazıyor.

Kulağa kafa karıştırıcı geliyor değil mi? Çünkü öyle. Tam olarak ölçülen ne, belirsiz. Ancak şu su götürmez bir gerçek ki hiçbir app genetik kodlarınıza bakarak cinsel yöneliminizin ne olduğuna dair bir sonuca ulaşamaz. Yine de bu uygulamada, “eşcinsellik yöneliminiz ortalamadan yüksek,” gibi sonuçlar karşınıza çıkabiliyor.

Uzmanlar uygulama hakkında, “beş para etmez, korkunç bir şey” gibi şeyler söylediler.

Biyoteknoloji firması Inscripta’daki Uygulama Direktörü olan Deanna Church, “Birinin DNA’sına bakarak ne kadar eşcinsel olduğunu söyleyemezsin ve bunun hiçbir zaman mümkün olacağını da sanmıyorum.” Dedi.

5.50 euro değerindeki bu app, genetik bilgi değişimleri yapılan yeni platform GenePlaza’dan satın alınabiliyor. Aynı zamanda gözlemciler, bu bilgilerin kötü amaçla kullanılabileceğinden  de endişeleniyor.

Potansiyel olarak hayati tehlike yaratan uygulamayı piyasadan kaldırmak için imza kampanyası başlatıldı.

Öneriler

1 Comment

    Avatar
  • Fuck you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

34 Paylaşımlar
Paylaş34
Tweetle
Paylaş
Pin