fbpx   .  

Evlilik Eşitliğini Kabul Eden İlk Ülke Olan Hollanda, 20. Yılını Kutladı

Ülkenin eşcinsel evliliği tanıyan yasasının yürürlüğe girdiği gün olan 1 Nisan 2001’de, Hollanda’da üç eşcinsel erkek çift ve bir lezbiyen çift evlendi. Hollanda bunu yasallaştıran ilk ülke olduğundan, bu bugünü evlilik eşitliğinin 20. yıldönümünü yapıyor.

O zamanın Amsterdam Belediye Başkanı Jacob Cohen “Sevinmek için iki neden var. Evliliğinizi kutluyorsunuz ve aynı zamanda evlenme hakkınızı da kutluyorsunuz,″ demişti. 

 

21. yüzyıldan önce hiçbir ülke aynı cinsten iki kişi arasındaki evliliği tanımadı, ancak evlilik eşitliğini yasallaştıran bir yasa Hollanda yasama meclisinde 2000 yılında kabul etti ve birkaç ay sonra yürürlüğe girdi.

Tasarıyı destekleyen Hollanda parlamentosunun bir üyesi olan Henk Krol, “İnsanlar bana Hollanda’nın (evlilik eşitliğini yasallaştıran) ilk ve son ülke olacağını, dünyanın geri kalanının bizi takip etmeyeceğini söylediler,” dedi. 

Şimdi 29 ülke, eşcinsel çiftlerin ülkenin en azından bir bölümünde evlenmelerine izin veriyor. Bu sadece LGBTİ+ çiftleri ve aileleri için yasal korumaları arttırmakla kalmadı, aynı zamanda LGBTİ+ bireylerin kabulünü de arttırdı. JAMA Pediatrics’te yayınlanan bir araştırma, 1999’dan 2015’e kadar olan verilere baktı ve evlilik eşitliğini yasallaştırmanın LGBTİ+ gençler arasında intihar girişimlerinde % 14 veya yılda 134.000 düşüşle sonuçlandığını buldu.

Dolf Pasker Reuters’a, “Başkalarına ‘o benim kocam, o benim adamım’ demek daha güzel,” dedi. O ve kocası Gert Kasteel, bu ilk dört çiftten biriydi.

“Kendimi kabul etmeme yardımcı oldu.”

Hollanda’da son 20 yılda tahmini 20.000 eşcinsel çift evlendi; çiftlerin yaklaşık 9.500’ü erkek, 10.500’iyse kadındı. 

Evliliğin ilk on yılında kadın çiftlerin % 26’sı boşandı. Bu oran erkek çiftler için % 14 civarında, ki bu, karşı cinsten çiftlerin oranıyla hemen hemen aynı. 

20 yıl önce o ilk gün evlenen çiftlerin hiçbiri boşanmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.