Dünyanın En Homofobik Ülkelerinden Biri LGBTİ+ Konferansına Ev Sahipliği Yapacak

 Dünyanın En Homofobik Ülkelerinden Biri LGBTİ+ Konferansına Ev Sahipliği Yapacak
Digiqole ad

Eşcinsellik Birleşik Arap Emirlikleri’nde yasa dışı ve hatta karşı cinsiyet gibi giyinmek bile yasak. Ancak Dubai Mayıs ayında Uluslararası Cinsiyet Kimliği ve LGBTİ+ Hakları Konferansı’na ev sahipliği yapacak.

Ülke, İslam hukukuna daha az bağımlı ve diğer ülkelerle daha uyumlu hale getirmek için son zamanlarda hukuk sistemini modernize etmeye başladı. Birleşik Arap Emirlikleri, kadınları daha iyi koruyan, alkol kısıtlamalarını gevşeten, boşanma ve evlilik yasalarını değiştiren yasal kanun değişikliklerini duyurdu.

Dünya Bilim, Mühendislik ve Teknoloji Akademisi’nin web sitesinde, yaklaşan konferans hakkında bilgiler yer alıyor, ancak ülkenin herhangi bir sunucuyu hapse atmasına neden olabilecek yasalarından bahsetmiyor.

Dubai Ceza Kanununun 177. Maddesi, rızaya dayalı sodomi üzerine 10 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Tecavüz kurbanları- heteroseksüel ve eşcinsel- evlilik dışı cinsel ilişki ya da cinsel ilişki nedeniyle yargılanıyor.

Zina, ölümle cezalandırılan bir suç. Eşcinsellikten hüküm giymiş bir kişi, karşı cinsten bir partnerle evli ise zina suçundan da yargılanabilir.

Cinsellikle ilgili yasalarda herhangi bir değişiklik açıklanmadı, ancak iki kadının öpüştüğü yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafı, insanlar yasaların aynı cinsiyetten halkın sevgi gösterilerine izin verecek şekilde değiştirilip değiştirilmediğini sorguladığında internet alev aldı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

28 Paylaşımlar
Paylaş28
Tweetle
Paylaş
Pin