Dünyanın İlk LGBTİ+ Kripto Parasından Büyük İddia: Dünyayı Değiştireceğiz!

 Dünyanın İlk LGBTİ+ Kripto Parasından Büyük İddia: Dünyayı Değiştireceğiz!
Digiqole ad

Kulağa bir pazarlama hilesi gibi gelse de dünyanın ilk LGBTİ+ kripto parasının arkasındaki beyinlerin iddiası dünyadaki kuir topluluğunun ekonomik gücünü arttırarak dünyayı değiştirme yönünde.

İtalya’nın başkenti Madrid’in kuir mahallesi Chueca’da test aşaması 10 işyerinde bir hafta boyunca süren “Maricoin” geçtiğimiz cuma günü piyasaya çıkmaya hazır hale geldi.

Maricoin’in yaratıcıları LGBTİ+ destekçisi işyeri ve etkinlikerde bu sanal para biriminin kullanılmasını hedefliyor.

Maricoin’in yaratıcılarından Juan Belmonte (48) konuyla ilgili, “Mademki bu ekonomiyi biz (kuir topluluğu) ayakta tutuyoruz neden LGBTİ+ bireylere pek bir yardımı olmayan bankalar ve sigorta şirketleri yerine bu ekonomiden biz yararlanmayalım ?” Diyor.

Girişimci ve Kuaför Belmonte, LGBTİ+ kripto parası fikrinin aklına bu sene Temmuz ayında bir Pride etkinliğinde partilerken geldiğini söylüyor. Aslında projenin çıkış noktası biraz daha eskiye dayanıyor.

2017 yılında aşırı muhafazakar bir topluluk olan HazteOir şehrin sokakları üzerinde, “Erkeklerin penisi olur, kadınların vajinası. Kanmayın bunlara.” yazan bir otobüs dolaştırarak trans haklarını hiçe sayıyor. Transfobik protesto, yetkililer tarafından hemen durulusa da bu olay Belmonte’da homofobiye karşı ekonomik güç kazanmak için bir şeyler yapılmalı düşüncesini tetikliyor.

LGBTİ+ piyasası dünyanın en büyük 4. piyasası olarak kabul ediliyor.

Maricoin’in arkasındaki bir başka isim de Francisco Alvarez. Alvarez’in iddiasına göre Maricoin daha piyasaya çıkmadan bekleme listesinde 8.000 bulunuyor. Kripto paranın Restoranlardan kafelere, otellerden mağazalara “eşitlik bildirsi”ne (equality manifesto) uyan her yerde geçerli olması hedefleniyor.

LGBTİ+ bireylerin ve kendini dışlanmış hisseden herkesin haklarını savunan “eşitlik bildirisi” topluma daha transparan, etik ve sosyal bir ekonomi kazandırmayı hedefliyor.

Alvarez (48) konu ile ilgili, “Sanal para birimimizi kabul eden şirketler bir haritada listelenecek ve şehre gelen kuir bireyler için yol gösterici olacak. ” Diyor ve şunu da ekliyor,

“Eğer eşitlik bildirimize uymayan bir şirket olursa mesela hamile bir kadın hamile olduğu için işten atılırsa işveren şirket maricoin kullanımından mahrum bırakılacak.”

“Ayrıca para biriminin kendi argosu da olacak mesela birbirine para transferi yapan bireyler “trans” olarak adlandırılacak.”

Alvarez ve Belmonti proje için umutlu ve heyecanlılar.

“Kendi işini kurmak isteyen kuir bireylere krediler verebileceğiz ya da ülkesinde can güvenliği olmayan kuir bireylere ülkeden kaçması için destek olabileceğiz.”

“Dünyayı değiştirmek için sabırsızlanıyoruz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin