Kanada, LGBTİ+ Afganlara Kapılarını Açıyor

 Kanada, LGBTİ+ Afganlara Kapılarını Açıyor
Digiqole ad

Kanada Ağustos ayında Birleşik Krallıkların silahlı kuvvetlerini Afganistan’dan çekmesi üzerine 40.000 Afgan mülteci alacağını duyurmuştu. Kanada Hükümeti yaptığı son açıklama ile LGBTİ+ Afganlara ve sayısı 230’a yakın kadın hakim ve ailelerine kapılarını açtı.

Kanada’ya adı bilinmeyen bir organizasyon tarafından sevk edilen LGBTİ+ Afganların ülkeye tam varış tarihi bilinmiyor.

Ülke 40.000 Afgan mülteci alacağını söylemiş olsa da bunun için bir süre belirtmedi. Şimdilik Kanada Hükümeti ile bağlantısı olduğu için 3.915 ve insancıl sebeplerden de 2.535 Afgan ülkeye giriş yaptı.

LGBTİ+ Afganlar Taliban’ın Ağustos ayında ülkenin kontrolünü eline almasından bu yana kendi ülkelerinde zulüm görüyorlar. Bazı medya raporlarına göre LGBTİ+ bireylere saldıran bir grup var hatta uluslararası LGBTİ+ destekçisi topluluk Rainbow Railroad, Taliban’ın LGBTİ+ bireylerden oluşan bir ölüm listesi olduğunu iddia ediyor.

Taliban’ın başa geçmesiyle ülkede kadın hakları da tehlikeye girdi. Taliban yönetiminde hakimlik, medya, politika gibi alanlarda sadece erkekler çalışabiliyor.

Atina’da yaşayan kadın Afgan hakim Frestha Masoni konuyla ilgili, “20 senelik emek göz açıp kapayana dek yok oldu.” Diyor.

Taliban kadın haklarını koruyacağını söylemiş olsa da bunu kendi İslam temelli kuralları dahilinde yapıyor.

Kanada’nın Göçmenlik Bakanı Sean Fraser Aralıkta yaptığı açıklamada,

“Buradaki en büyük problem bölgede sevk yapan ortaklarımızın kapasitelerini arttıramaması. Bunun çözüme ulaşması için biraz daha zamana ihtiyacımız var.” Diyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin