fbpx   .  

Eddy Redmayne ‘Danish Girl’de Bir Trans Kadını Oynamanın Hata Olduğunu Söyledi

Cis (trans olmayan veya natrans) erkek aktör Eddie Redmayne, kendisine “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar adaylığını getiren 2015 yapımı Danimarkalı Kız filminde trans bir kadını oynamanın bir “hata” olduğunu söyledi.

 

Bu hafta sonu Sunday Times’a verdiği demeçte, “O filmi en iyi niyetle yaptım ama bence bu bir hataydı” dedi. “Oyunculukla ilgili hayal kırıklıklarıyla ilgili daha büyük tartışma, birçok insanın oyuncu seçiminde söz hakkı olmamasından kaynaklanıyor. Söz hakkı konu alınan kişilerde olmalı, yoksa bu tartışmaları yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“Şimdiki aklım olsa rolü kabul etmezdim” diye ekledi.

Filmde Redmayne, 1931’de rahim nakli olduktan sonra ölen transseksüel bir kadın olan ressam Lili Elbe’yi canlandırdı.

Film gösterime girdiğinde Redmayne, “Hikaye çok güzel ve rol için hazırlanırken tanıştığım trans topluluğundan insanlar inanılmaz derecede cömertti” dedi. “Bu bir ayrıcalıktı ve hiçbir şekilde topluluk adına konuşmasam da bir müttefik olmayı öğrenmeye çalışıyorum.”

Bu öğrenme süreci, muhtemelen son birkaç yılda cis (trans olmayan) aktörlerin trans rolleri oynaması – bazen büyük övgüler almaları – etrafında birkaç tartışmayı içeriyordu; transseksüel aktörler ise Hollywood’da cis veya trans rollerinde iş bulmak için mücadele ediyor.

Tartışma, 2018’de Scarlett Johansson’ın bir filmde transseksüel bir erkeği oynayacağını söylemesi ve daha sonra LGBTİ+ bireylerin tepkisi nedeniyle rolden çekilmesiyle medyanın dikkatini çekti.

Birçok insan, cis insanların trans karakterleri oynamasını – özellikle aktör karakterle aynı cinsiyette bile olmadığında – eleştirdi çünkü bu, trans bireylerin sadece cinsiyetleri gibi davrandıklarının yanı sıra cis aktörlerin genellikle oynamaya çalıştıkları gerçekçi olmayan ve çoğu zaman ayrımcılığa sebep olan tiplemeleri doğruluyor.

Carol Grant, The Danish Girl çıktığında IndieWire’da şunları yazmıştı: “Danimarkalı Kız’ın Lili Elbe’nin hikayesini canlandırma mücadelesi hem Redmayne’in hem de yönetmen Tom Hooper’ın en göze çarpan zayıflıklarını değil, aynı zamanda transeksüel topluluğunun cisnormatif algısını da büyütüyor.” Grant, Redmayne’in “gerileyici, indirgeyici ve zararlı stereotiplere katkıda bulunan” şeylerden faydalandığını da sözlerine ekledi.

Geçen yıl Redmayne, J.K. Rowling’e ateş püskürmüştü. Rowling’in transfobisini “kesinlikle iğrenç” olarak nitelendirmişti. Daha önce Rowling’in çalışmasına dayanan iki Fantastik Canavar filminde de rol almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.