fbpx   .  

Tarihte İlk Kez Cinsiyet Uyumlama Operasyonu Geçiren Kadın’ın İnanılmaz Hikayesi

1891’de Almanya’da doğan Dora Richter, Nazi öncesi dönemde bir trans öncüsü oldu – ancak kesin akıbeti bilinmiyor.

Hollywood bizi, cinsiyet uyumlama ameliyatı olan ilk trans kadının Lili Elbe olduğuna inandırmış olabilir. 2015’te tartışmasız The Danish Girl’de Eddie Redmayne’i izlemekten aldığımız izlenim kesinlikle buydu.

 

Ama bu bilgi yanlış.

Lili ameliyat olmadan birkaç hafta önce, daha az tanınan Dora Richter aynı operasyonu geçirmişti.

Dora, 1891’de Almanya’nın Erzgebirge bölgesinde fakir bir çiftçi ailesinde dünyaya geldi. Tüm raporlara göre, her zaman kendini kadın olarak tanımladı ve erkek kıyafetleri giymekten hiç hoşlanmadı. Ailesi onun bir kadın olarak yaşamasına izin verdi ama bu açıkça onun için yeterli değildi – altı yaşındayken, daha sonra olacağı ameliyatın kendi kendine yapmaya çalıştı (penisini bir turnike ile çıkarmaya çalışarak).

Büyüdüğünde, Dora – aynı zamanda Döchen (küçük Dora) olarak da bilinir – Berlin’e taşındı. Doğum adı Rudolph’u kullanarak, yaz sezonunda lüks otellerde erkek gibi görünerek garson veya aşçı olarak çalıştı. Yılın geri kalanında bir kadın olarak yaşıyordu.

Berlin yakında Avrupa’nın LGBTİ+ başkenti olacak olsa da, Dora o dönemde karşı cins gibi giyinme ‘suçları’ nedeniyle tutuklandı – o zamanlar trans kişiler travesti olarak kabul ediliyordu – ve bir erkek hapishanesinde yattı.

Sonunda, sempatik bir yargıç Dora’yı Alman doktor ve Cinsel Araştırmalar Enstitüsü’nü yöneten erken dönem cinsel haklar aktivisti Magnus Hirschfeld’in bakımına bıraktı. Hatta kadın kıyafetleri giymesi için özel izin verildi.

Dora orada bir kadın olarak yaşadı ve çalıştı, 10 yıldan fazla bir süre hizmetçi olarak maaş aldı.

Almanya şu anda liberal Weimar Cumhuriyeti olmasına rağmen (1914-18 savaşındaki yenilginin ardından Kaiser’in tahttan çekilmesinden sonra kuruldu), cinsiyeti doğumda atanan cinsiyete uymuyorsa, herhangi birinin iş bulması hala zordu, bu yüzden enstitü bir dizi eski ‘hastayı’ işe aldı.

Enstitüye 1925 yılında katılan Dr. Ludwig Levy-Lenz’in “Travestilerin iş bulması çok zordu… bunu biliyorduk ve (onları) istihdam etmeye istekliydik.

“Böyle insanlara bir iş vermek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Hepsi erkek travesti olan beş hizmetçimiz vardı ve tesadüfen mutfağa girdiğimde gördüğüm manzarayı asla unutmayacağım. Beş kız birbirine yakın oturuyor, barışçıl bir şekilde örgü örüyor, dikiş dikiyor ve eski halk şarkılarını söylüyordu.

Onlar, sahip olduğumuz en çalışkan ve en vicdanlı ev işçileriydi ve bizi ziyarete gelen bir yabancı hiçbir zaman bir şey fark etmedi…”

Sonunda, 1922’de Dora ilk ameliyatlarını oldu. Charité Universitatsmedizin’de Dr Erwin Gohrbandt’ın himayesinde orşiektomi adı verilen ve testislerin alındığı bir ameliyat geçirdi. Cerrah, testosteronun Dora’nın anatomisi üzerindeki etkisini de incelemeye başladı.

Enstitüdeki bir başka doktor olan Felix Abraham şunları yazdı: “Kısırlaştırma işlemi- çok kapsamlı olmasa da – vücudunu dolgunlaştırma, sakal büyümesini kısıtlama, meme gelişiminin ilk belirtilerini görünür hale getirme ve pelvik yağ yastığını verme etkisine sahipti… daha kadınsı bir şekil alıyordu vücut yani.”

Ancak Dora, penisinin çıkarılması ve vajinoplasti için dokuz yıl daha beklemek zorunda kaldı ve hayatta kalan tüm kayıtların gösterdiği kadarıyla, o zamanlar ‘cinsiyet değiştirme’ operasyonu olarak adlandırılan ilk kişi oldu. Dora’nın durumunda, iki doktor tarafından gerçekleştirilen prosedür, bir vajina inşasını içeriyor.

Lili Elbe’yi enstitüye çeken şey, bu deneysel ama son derece başarılı operasyondu.

Danimarkalı Kız’ı izleyen herkes Lili’nin hikayesinin mutlu sonla bitmediğini bilir. Dora’nınki de en az onun kadar trajikti.

Mayıs 1933’te, Hitler’in iktidara gelmesinden yaklaşık dört ay sonra, sağcı öğrencilerden ve muhtemelen SS’lerden oluşan bir kalabalık enstitüye baskın düzenledi. Magnus Hirschfeld’in tüm kayıtlarına el koydular ve binayı aradılar. Hirschfeld zaten Nazi teröründen kaçmıştı ve Fransa’da yaşıyordu.

Ama Dora hala oradaydı ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Saldırıda öldürüldüğü tahmin ediliyor, ancak tutuklanıp gözaltında ölmesi mümkün. Enstitünün kayıtları Gestapo ve polisin eline geçtikten sonra kaç kişinin öldürüldüğü bilinmiyor.

1930’ların ve 1940’ların geri kalanında az sayıda ‘cinsiyet değiştirme’ operasyonu olmasına rağmen, Nazi zulmü ve İkinci Dünya Savaşı, bir nesil boyunca transeksüel haklarını geriletti. Ancak Dora’nın cesareti ve kararlılığı o karanlık zamanlarda bir fener gibi parlıyor ve o bir transseksüel ikonu olmaya devam ediyor.

Karakteri, başlığı The Einstein of Sex olarak çevrilen Magnus Hirschfeld hakkındaki 1999 Alman filminde yer alıyor ancak hikayesi çok daha geniş bir izleyici kitlesini hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.