Elliot Page Tarih Yazdı: Time’ın Kapağında Yer Alan İlk Trans Erkek

 Elliot Page Tarih Yazdı: Time’ın Kapağında Yer Alan İlk Trans Erkek
Digiqole ad

Akademi Ödülü adayı oyuncu Elliot Page, geçen yıl trans olduğunu açıkladığından beri ilk uzun röportajını verdi ve çocukluğundan beri film endüstrisinde çalışmasına rağmen cinsiyet kimliğini nasıl anladığını anlattı ve elbette nasıl pandeminin ona nihayet gerçeğini yaşama fırsatı verdiğini.

Juno ve The Umbrella Academy’nin yıldızı Time’a, dokuz yaşındayken bir kez saçını kısa kestirmesine izin verildiğini hatırlayarak,

“Kendimi erkek çocuğu gibi hissettim. Erkek olmak istedim. Anneme bir gün olabilir miyim diye sorardım.” Dedi.

İlk TV filmi rolünü 10 yaşındayken bir kızı oynayarak elde etti. Peruk takması gerekiyordu ve saçını uzattı.

Ve bu noktada, profesyonel bir aktör olduğu, gençliğinde bağımsız filmlerde rol aldığı, kırmızı halılar ve diğer medya etkinliklerinde feminen olarak sunulması gerektiği ve ardından oyunculuk yaptığı için artık görünüşü üzerinde tam kontrol sahibi olduğu bir durum değildi. 

“Kendimi hiç tanımadım,” dedi Page.

“Uzun zaman bir fotoğrafıma bile bakamadım.”

20’li yaşlarının sonlarında, uzun süredir imkansız olarak düşündüğü bir şeyi yaptı ve eşcinsel olarak açıldı. 

Page,

“Hepimizin nasıl davranması, giyinmesi ve konuşması gerektiğini tanımlayan erkeklik ve kadınlıkla ilgili yaygın stereotipler var. Ve kimseye hizmet etmiyorlar.” 

Halk içinde takım elbise ve erkek kıyafetleri giyerken daha rahat hissetti ama “bedenindeki rahatsızlık” geçmedi. 

Sonra salgın oldu. Karısı Emma Portner ile izole oldu ve cinsiyeti keşfetmek için zamanı oldu. Laverne Cox gibi transseksüel yıldızları öğrendiğini ve P. Carl’ın anı kitabı Becoming a Man’i okuduğunu söyledi.

“Pek çok yönden, bilinçsizce kaçındığımı düşündüğüm şeylere gerçekten odaklanmak için kendi başıma çok zamanım oldu. Sonunda transseksüel olmayı kucaklayabildim ve kendimi tamamen olduğum kişi haline getirebildim.” 

Aralık ayında, trans olarak açıldı ve ülkedeki en ünlü transseksüellerden biri haline geldi. “Çok fazla destek ve sevgi ve muazzam miktarda nefret ve transfobi olmasını beklerken,” yanıtın bu kadar büyük olmasını, sağ görüşlü podcast’lerde inceleme konusu olmayı ve aynı zamanda Hollywood yönetmenlerinin roller için ona ulaşmasını beklemediğini söyledi.

“Ayrıcalığım geçmem ve bugün olduğum yerde olmam için kaynaklara sahip olmamı sağladı ve elbette bu ayrıcalığı ve platformu elimden geldiğince yardımcı olmak için kullanmak istiyorum.” 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin