Endonezya Devlet Başkanı Eşcinsel İlişkiyi ve Evlilik Öncesi Seksi Yasaklayan Kanunu Erteledi

 Endonezya Devlet Başkanı Eşcinsel İlişkiyi ve Evlilik Öncesi Seksi Yasaklayan Kanunu Erteledi
Digiqole ad

Evlilik dışı cinsel ilişkiye giren çiftler 6 ay ila 1 yıl arasında hapis cezasına çarptırılacaktı.

20 Eylül günü Endonezya devlet başkanı Joko Widodo, önerilen ceza kanunu değişikliğinin detaylı incelemeye alınması gerektiğine karar verdi.

Verdiği basın toplantısında açıklama yapan Widodo, “Çeşitli gruplardan bu kanun fikrine karşı büyük itirazlar aldık. Bu yüzden kanunun bazı kısımlarının üzerinde tekrar düşünmeye karar verdik. Adalet bakanı fikirlerimi parlamentoya iletmemi ve bu ceza kanunun onaylanmasından ziyade ertelenmesi gerektiğini söyledi” dedi.

Müslüman çoğunluktaki ülkede eğer kanun onaylansaydı, evlilik öncesi cinsel ilişkiye giren eşcinsel ve heteroseksüel çiftler 6 ay ila 1 yılık hapis cezasına çarptırılmakla karşı karşıya kalacaktı.

Hollanda kolonisi oldukları dönemlerde oluşturulan ceza kanunu üzerinde yıllardır tartışılıyordu ve 2018 yılında neredeyse onaylanmak üzereydi.

Bu yıl, muhafazakâr Müslüman gruplar tarafından tekrarlanan bir baskı oluştu. Fakat insan haklarına aykırılığı sebebiyle yatak odalarını işgal eden bu acımasız kanun tasarısı çok büyük eleştiriler aldı.

İnternet üzerinden toplanan bir dilekçeyle kanun tasarısına karşı yarım milyon kadar imza toplanmıştı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Paylaşımlar
Paylaş23
Tweetle
Paylaş
Pin