Rusya’da Bir Okul, Pembe Telefon Kılıfı Kullandığı İçin Bir Çocuğun Gay Olduğunu İddia Etti

 Rusya’da Bir Okul, Pembe Telefon Kılıfı Kullandığı İçin Bir Çocuğun Gay Olduğunu İddia Etti
Digiqole ad

Heteroseksüel olan bir öğrenci, okuldan atılma kararıyla karşı karşıya kaldı.

Edinilen bilgiye göre Rusya’daki bir üniversitedeki yetkililer, bir öğrenciyi gay olduğu şüphesiyle okuldan atmakla tehdit ettiler. Moscow Times’ın haberine göre okul yönetiminin bu sonuca varma sebeplerinden birisi öğrencinin pembe renkte bir telefon kılıfı kullanıyor olmasıydı.

Olay, Rusya’nın en büyük üçüncü büyük bölgesi olan Yekaterinburg şehrindeki Ural State University of Economics’te gerçekleşti.Ülke 2013 yılında “geleneksel olmayan cinsel ilişkiler” ile ilgili bilgilerin küçüklere ulaştırılmasını yasaklayan bir “propaganda” yasağı çıkardı. Her ne kadar homoseksüellik hala yasal olsa da, bu kararname LGBT karşıtı nefret suçlarında artışa sebep oldu.

Görünüşe göre Rusya’nın LGBT karşıtı iklimi, üniversitelere de yansımış durumda. Times’ın haberine göre söz konusu üniversite, gay olduğu düşünülen bir öğrencinin sosyal medya geçmişini araştırarak kendisinin çok fazla sayıda LGBT destekli sayfa beğendiğini öğrendi.

Okulun disiplin kurulu başkanı Krasnov Roman Valerievich, ismi paylaşılmayan öğrenciyi bir toplantıya çağırdı ve bulduklarını iddia ettikleri “delilleri” çocuğun önüne sundu:

Krasnov Roman Valerievich

“Bu çıktılara göre sen eşcinselsin.” şeklinde bir sonuca varıldı.

Kimliği açıklanmayan öğrenci, pembe renkteki telefon kılıfının kendisinin gay olduğuna dair ekstra bir kanıt olduğunu iddia edildiğini söyledi ve okuldan atılmakla tehdit edildiğini de ekledi.

Moscow Times’a konuşan genç, “Valerievich’e göre kız arkadaşımın olması bir bahane değilmiş ve gay olmadığımı kanıtlamıyormuş” dedi.

Üniversitenin açıklamasına göre, yetkililer incelemeyi okuldaki diğer öğrenciler arasında yayılan dedikodulara göre başlatmış. Üniversitenin savunması, “Söz konusu öğrencinin kişisel internet sayfasında LGBT topluluğunu destekleyen linkler var ve bu durum propagandaya girer” şeklinde.

Bir “devlet üniversitesi” olarak kurumun yapması gereken yükümlülüklerinin olduğunu savunan Valerievich, öğrencilerin ahlaki değerlerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini iddia ediyor.

EAH News’a konuşan Valerievich, “Gençlere yönelik olan politikamız ve sosyal departmanlarımız neden öğrencilerin okulda geçirdikleri zamanların dışındaki hayatlarıyla da ilgilenmesin ki?” tarzında anlamsız bir savunmada bulundu.

Neyse ki öğrenci okuldan uzaklaştırılmadı, fakat telefon kılıfı seçimi yüzünden disiplin cezasına çarptırılıp çarptırılmadığı ne yazık ki hala belirsiz.

Son 10-15 yıldır Rusya’daki LGB’lere karşı tutum gittikçe kötüye gidiyor.

2005 yılında Rusya halkının %59’u evlilik eşitliğine karşı olduklarını belirtirken bu oran bugün %80 seviyelerinde. 2004’ten bu yana eşcinsellerin “tehlikeli” olduğunu düşündükleri için “toplumdan izole edilmeleri” gerektiğini söyleyenlerin oranıysa %12’den %20’ye artmış durumda.

Aynı zamanda halkın %41’i, bu “fenomenliğe” son vermek için “geleneksel olmayan cinsel ilişkiler” işkenceyle cezalandırılmalı diyor.

Bu, maalesef ki Yekaterinburg şehrinde eşcinsel olan birinin (veya olmakla suçlanan birinin) işkence görmesinin savunulduğu ilk olay değil. Geçen sene şehir polisi, bazı çocukların çizimlerine aynı cinsiyetten bireylerin cinsel ilişkisini tasvir etmesi suçundan “eşcinsel propagandası” iddiasıyla el koymuştu. Bu yılın başındaysa yerel bir LGBT organizasyonu, eğer kapılarını kapatmazsa karşıt görüşlüler tarafından şehir merkezinde şiddet eğiliminde hareketlerde bulunulacağına dair tehdit edilmişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

33 Paylaşımlar
Paylaş33
Tweetle
Paylaş
Pin