Erkeklerin, Toplu Taşımada Fotoğraflarının Çekilip Paylaşıldığı ‘TubeCrash’ !

 Erkeklerin, Toplu Taşımada Fotoğraflarının Çekilip Paylaşıldığı ‘TubeCrash’ !
Digiqole ad

Rastgele erkeklerin toplu taşıma araçlarındaki fotoğraflarının paylaşıldığı TubeCrash sitesi, gizlilik endişeleri doğurdu.

TubeCrash.net sitesinde, insanların, Londra metrosunda beğendiği erkeklerin gizlice çekilmiş fotoğraflarını yüklediği görüldü.

2011’de açılan site, 6 yıldır ortalıkta ancak yakın zamanda gizlilik endişelerinin kaynağı oldu.

Başka eleştirilerdeyse sitenin, erkeklere karşı cinsiyetçiliği körüklediği savunuldu. 

Sitenin kurucusu, Steve Motion, sitede fotoğrafları ifşa edilenlerin isterlerse yöneticilerle iletişime geçerek fotoğraflarını kaldırtabileceğini söyleyerek siteyi savundu. 

“Eğer birisi fotoğrafının kaldırılmasını isterse %100 bunu yapacağız. Toplumumuzda kadınların fotoğraflarının çekilmesi erkeklerinkinden daha farklı.”

Motion, aslında kadınların fotoğraflarını da kullanmayı düşündüğünü ancak sonrasında bunun aksine karar verdiğini de ekledi.

Uluslararası gizlilik hukukçusu, Millie Graham Wood, Evening Standard’a, “TubeCrash gibi uygulamalar masum ve zararsız görünebilir ancak bilgi, yeni petrolken ve biz de yeni ürünken bu masumiyet çoğu zaman kayboluyor.”

“Bu sitenin doğurduğu, son derece gerçekçi ve temelli gizlilik sorunlarının yanında, sitenin gizlilik ihlallerini tanıyacak politikalardan ve sorumluluk üstlenici tavırdan uzak olduğunu görüyoruz. Dahası, fotoğraflarını kaldırtmak isteyenleri zahmetli bir işlem talep ediyorlar.”

Sitede fotoğrafı görülenlerden biri olan ve Standard’a konuşan, 23 yaşındaki Harry James, randevulaştığı bir kadın vasıtasıyla fotoğrafının sitede olduğunu öğrendiğini söyledi.

“Dürüst olmak gerekirse ben çok komik olduğunu düşündüm. Bu konuda özellikle hassas değilim, o yüzden beni çok da etkilemedi. Yine de bu durum bana, internette ne gibi şeyler dolaştığını ve bunlardan hiç haberimiz bile olamayacağını düşündürttü.”

James, fotoğraf paylaşıldığında ‘komik’ olduğunu düşündüğünü söylese de sonradan bunun ‘inanılmaz derecede tüyler ürpertici’ olduğunu düşündüğünü söyledi. 

“Fotoğrafın çekildiği sırada nereye gittiğimi bile hatırlamıyorum ama bunun belgelenmiş, paylaşılmış ve üzerine yorum yapılmış olmasını garip buluyorum.”

James ayrıca sitenin tartışmalı olduğunu düşündüğünü ve eğer erkekler yerine kadınları benzer bir şekilde nesneleştirseydi bu kadar kabul görmeyeceğini söyledi.

Sitenin kurucusu Motion, şu ana kadar sadece 20 kişinin fotoğraflarını kaldırtmak için müracaat ettiğini söyledi. 

Ancak site Twitter’da cinsiyetçi olmakla suçlandı.

Bazı yorumlar şöyle:

“İşinizin, rızayla olmaması endişe verici. Bunu neden teşvik ediyorsunuz? Bir cinsiyeti sessiz objeler haline getirdiğinizde cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmuyorsunuz. Çok zarar verici.”

“Bu erkekler bunu kadınlar için yapsaydı müthiş ve haklı bir öfke olurdu. Eğer tersinin sorun olmadığını düşünüyorsanız gerici liberallersiniz.”

Site hakkındaki bir raporu eleştiren biriyse, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin de siteyi kadınlar kadar kullandığını ancak bunun raporda geçmediğini söyledi.

Erkeklerin nesneleştirilmesi hakkında bir yazı kaleme alan yazar Mark Simpson, “Erkek nesneleştirilmesi durdurulamaz bir güç gibi görünüyor.” dedi.

“Erkeklerin seks objesi olarak görülmesi; onlar için keyifli, güç verici ve hatta para kazandırıcı bir etken de olabilir. Toplumdaki cinsiyet rollerinde bir eşitlik sağlanmadıkça, kadınların güzelliğinin takdir edildiği ve kadınları rahatsız etmeyecek bir site olması zor görünüyor.”

Site, Londra metrosundaki yabancıların ‘güzelliğini kutladığını’ iddia ediyor. Sitenin Twitter’da ve Facebook’ta 11.000 takipçisi var.

 

 

Öneriler

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

49 Paylaşımlar
Paylaş49
Tweetle
Paylaş
Pin