Araştırma Haberler

Eşcinsel Erkekler Arasında Popüler Olan ilk 5 Renk Belli Oldu

GMag
Yazar: GMag

Renk seçimimiz kendimiz ve etrafımız hakkında önemli şeyler anlatabilir. 

Psikolojinin uzmanlarına göre, renk seçiminde yaş, cinsiyet, kültür ve ruh halini gibi faktörler önemli rol oynuyor. Peki ya cinsel yönelim?

Cinsel yönelimin renk seçimine nasıl bir etki ettiği hala araştırma konusu olsa da, ABD’nin önde gelen gay giyim mağazalarından Differio.com öncü olabilecek bir bilgi paylaştı. 

Satış ve envanter analizinden yola çıkan firma eşcinsel erkekler arasındaki renkleri popülaritelerine göre listeledi. İşte Differio’nun verilerine göre oluşturulan o liste:

Kırmızı:

Kırmızı genel olarak iç çamaşırı, tişört ve slimfit pantolonlar için tercih ediliyor. Psikoloji profesörü Noam Shpancer’e göre kırmızı, evrimsel süreçte doğurganlık potansiyeline işaret ediyor. Kırmızı ayrıca cinsel anlamda bir heyecan yaratıyor. İşin aslı, cinsel yönelimi ne olursa olsun bir insanın kırmızıya kapılmaması çok mümkün gözükmüyor.

Siyah:

Siyah genel anlamda çekicilik, zeka ve özgüven ile özdeşleştiriliyor. Independent tarafından yapılan araştırmaya verilen cevaplar, çoğunluğun ilk buluşma, iş görüşmeleri ve cenaze gibi önemli anlarda siyah giymeyi tercih ettiğini gösteriyor. 

Metalik:

Metalik kimilerine göre renk sayılmayabilir. Fakat gümüş ve altın renkleri, Differio verilerine göre eşcinsel erkekler arasında oldukça popüler. Özellikle iç giyimde tercih edilen metalik, yüzme ekipmanlarında da oldukça popüler. The Wall Street Journal’in moda editörü Renata Mosci’nin tabiriyle: “Dolabınıza gümüş ya da altın eklemek, hem karizmatik hem de pratik.”

Mor: 

Pantone tarafından yılın rengi ilan edilen mor, eşcinsel erkekler arasında ezelden beri tercih ediliyor. Differio’ya göre mor renk özellikle pantolonlarda tercih ediliyor. Diğer renklerle uyum yaratmaya en müsait renk olmasa da, mor kesinlikle her dolaba renk katma potansiyeli taşıyor. Mor özellikle mutluluk hormonu olarak da bilinen dopamin ile ilişkilendiriliyor. Pride bayrağından bağımsız olarak, morun bu kadar tercih edilmesinin sebebi belki de mutlu hissetme ihtiyacı olabilir. 

Mavi:

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Mavi denince akla klasik kot pantolon geliyor. Kim kot giymez ki? Maryland Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, mavi hem erkek hem de kadınlar tarafından en popüler renk olarak görülüyor. Bunun altında yatan sebep olarak ise mavinin ilişkilendirildiği sakinlik, güvenilirlik ve açık fikirlilik gibi anahtar kelimeler olduğu düşünülüyor. 

Yorum Yaz

54 Paylaşımlar
+1
Paylaş54
Tweetle
Paylaş
Pin