Eşcinsel Erkeklerin Anti-LGBT Adayları Daha Çok Desteklediği Ortaya Çıktı!

 Eşcinsel Erkeklerin Anti-LGBT Adayları Daha Çok Desteklediği Ortaya Çıktı!
Digiqole ad

Eşcinsel bir tarihçi, batı ülkelerinde yaptığı araştırmanın sonucunda eşcinsel erkeklerin muhafazakar / sağ görüşlü partilere daha çok oy verdiğini tespit etti. 

Stanford Üniversitesi’nde çalışan Samuel Huneke, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Brezilya’dan aldığı 14 farklı seçim bilgilerini karşılaştırdı.

ABD’de LGBT vatandaşların ağırlıklı olarak Demokratları desteklediği görülürken, diğer batı ülkelerinde ise eşcinsel erkeklerin sağ görüşlü partilere oy verdiği saptandı. Demokratlar, daha yenilikçi veya liberal görüşleri temsil ederken, Cumhuriyetçiler ise daha geleneksel ve muhafazakar bir duruşa sahip. 

“ABD dışındaki LGBT seçmenlerin genel olarak muhafazakar, veya aşırı sağ diye tabir edilebilecek görüşleri temsil eden partilere fazla oy vermediğini görüyoruz.”

“Fakat sadece eşcinsel erkeklere bakıldığında tablo tam tersini gösteriyor.”

2018 ABD seçimlerinde kendini LGBT olarak tanımlayan seçmen grubunun %82’si Demokratlara oy vermiş olsa da, ABD dışındaki ülkelerde sol ile LGBT ortaklıktan oldukça uzak gözüküyor.

Brezilya’da, LGBT seçmenin %29’unun homofobik söylemleri ile ön plana çıkan Jair Bolsonaro’ya oy verdiği gözüküyor. 

Fransa’nın 2015 seçim verileri, biseksüel ve eşcinsel erkeklerin oylarının %26’sının anti-gay, muhafazakar Marine Le Pen’e gittiğini gösteriyor. Ek olarak eşcinsel çiftlerin %38’inin, Le Pen’in milliyetçi çizgideki partisine oy verdiği, eldeki verilerden çıkan sonuçlar arasında.

“Bunu Michael Segalov daha önce The Independent’ta yazmıştı fakat tekrar dile getirmekte bir problem görmüyorum.”

“Gayler toplumda statü kazandıkça statü kazanamamış olanları umursamaz hareketler gösteriyor. Gayler evlenme hakkına çoğu batı ülkesinde kavuştu ve topluma entegre oldu fakat lezbiyenler ve trans bireyler hala büyük engeller ile karşı karşıya.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin