20’lerinde Fark Yaratmış 11 Öncü Transseksüel

 20’lerinde Fark Yaratmış 11 Öncü Transseksüel
Digiqole ad

Genç ve Trans

Eşitlik için sürdürdüğümüz mücadelenin uzun süreli trajik hikayesinde, transseksüeller akıntıyı tersine çeviriyor. Kendimizi daha erken buluyoruz ve dünyayı değiştirmek için hikayelerimizi kullanıyoruz. Yolunuzu bulmak zor olabilir, fakat bu 11 trans zoru başardılar ve 20’lerinde bir fark yarattılar.

 1. Andreja Pejic

Andreja-Pejic-2

Kariyerine çift cinsiyetli bir manken olarak başlayan Pejic, çok kısa bir süre içinde süper modelliğe yükseldi. 2014 yılında trans olduğunu açıkladı ve moda dergisi Vogue’da biyografisi yayınlanan ilk trans model olan Pejic hala kariyerine başarılı bir şekilde devam ediyor.

 1. Cece Mcdonald

FreeCeCe

Cece 2012 yılında transfobik bir durumda saldırganı bıçaklamasının ardından itiraf indirimini kabul etmesiyle şöhret kazandı. 19 Ay sonra 14 Ocak’ta serbest kaldığından beri, LGBT ve hapishane reformları için sadık bir eylemci oldu. Tecrübelerinin anlatıldığı belgesel ‘Free Cece’ de şu an yapım aşamasında.

 1. Jason Robert Ballard

IMG_1201

Sizin kimliğinizi yansıtan bir medya aracı bulamadığınızda ne yaparsınız? Kendinizinkini yaratırsınız ve Jason’un da “trans erkeklerin GQ’su” unvanını alan FTM Magazine’i kurarken yaptığı da tam olarak buydu. Kendisi ayrıca trans erkekler için çevrimiçi bir kaynak olan The Self Made Men’in de kurucusu.

 1. Isis King

tumblr_m5ztpeaoFM1r05jkho1_1280

America’s Next Top Model yarışmasındaki ilk trans yarışmacı olan Isis King, bir tarih yazdı ve trans sorunlarını ekranlarda ön plana taşıdı. ANTM’de geçirdiği zamandan beri bir model, trans hakları savunucusu ve moda tasarımcısı olarak çalışmaya devam ediyor.

 1. Shane Ortega

Shane_2

3 farklı savaşta görev almış olan Çavuş Shane Ortega A.B.D. ordusunun ilk trans üyesi oldu. Şu anda tecrübelerini ordunun uzun süreli aktif translara karşı yasağıyla savaşmak için kullanıyor.

 1. Geena Rocero

R_Profiles_Geena_pullquote02_08252014

Modellik kariyerinin büyük bölümünde Geena gizlilik halindeydi fakat 2014 yılında Trans Görünürlük Günü onuruna bir Ted Talk’ta trans olduğunu açıkladı. O zamandan beri de GenderProud örgütü aracılığı ile trans hakları savunuculuğu yapıyor.

 1. Aydian Dowling

mgid-uma-image-logotv

Aydian, daha çok bir fotoğrafının viral olmasının ardından Men’s Health’e kapak olan ilk trans erkek olmasıyla tanınıyor. Aslında kendisi uzun yıllardır Youtube videolarıyla ve yaptığı konuşmalarla görünür bir trans hakları savunucusu oldu. Aynı zamanda trans erkekler için “gizli” elbiseler yaratan Dowling, Point 5cc firmasının da sahibi.

 1. Harmony Santana

mgid-uma-image-logotv (1)

Harmony bir aktris ama kendisi daha çok “Gun Hill Rode” filmindeki rolü ile ABD’de ilk kez oyunculuk dalında büyük bir ödüle (En İyi Yardımcı Aktris dalında Bağımsız Ruh Ödülü) aday gösterilen trans aktris olarak tanınıyor.

 1. Kye Allums

a0bc30e9735fd5672a477e66a7438a1f

Spor dünyası LGBT’lere olan kabulüyle bilinmemesine karşın Kye, George Washington Üniversitesi’ne giderken NCAA birinci klasmanda forma giyen ilk siyahi trans olarak tarih yazdı. O zamandan beri de konuşmaları ve sanatı ile LGBT haklarının bir savunucusu oldu.

 1. Audrey Mbugua

Audrey+Mbugua

Audrey cinsiyet değiştirmek için sağlık hizmetlerine erişmeye çalıştığı sırada yaşadığı ayrımcılık hakkında konuşmasının ardından ün kazanan Kenyalı bir trans eylemci.

 1. Reina Gossett

GraceReinaVanityFair

Reina; Sylvia Rivera, Marsha P. Johnson ve birçok diğer trans liderin hayatlarını ve yaptıklarını belgeleyen, tarihçi kimliğiyle yaptığı çalışmalarıyla, trans toplumunda iz bırakan bir eylemci yazar ve sanatçı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

138 Paylaşımlar
Paylaş138
Tweetle
Paylaş
Pin