EuroPride’dan ODTÜ’lü LGBTİ Aktivisitleri için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Açık Mektup!

 EuroPride’dan ODTÜ’lü LGBTİ Aktivisitleri için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Açık Mektup!
Digiqole ad

EuroPride, ODTÜ’deki 9. Onur Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle 12 Kasım’da hakim karşısına çıkacak 19 ODTÜ’lü aktivist için Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e açık bir mektup yazarak adalet çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz 10 Mayıs’ta Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nde, rektörlüğün yasaklamasına rağmen yapılan 9. Onur Yürüyüşü, polisin ağır müdahalesiyle karşılaşmıştı. Müdahale sırasında gözaltına alınan 22 aktivistten 19’unun toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefetten yargılandıkları davanın ilk duruşması 12 Kasım’da gerçekleşecek.

Davanın hemen öncesinde Avrupa Pride Organizasyonları Birliği – European Pride Organisers Association (EPOA) 12 Kasım’da hakim karşısına çıkacak ODTÜ’lüler için açık bir mektup (http://epoa.eu/wp-content/uploads/2019/11/METU-Pride-1-011119.pdf) yayınladı. Organizasyonun başkanı Kristine Garina tarafından Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e hitaben imzalanan mektupta Gül’e Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni onaylayan Avrupa Konseyi Üyesi bir ülke olduğu anımsatılıyor ve “Bir bölge mahkemesi tarafından alınan bir yasaklama kararı, Sözleşme’de yer alan hiçbir hakkı kısıtlayamaz,” deniliyor.

ODTÜ’lü LGBTİ aktivistlerinin yargılanmasının durdurulması için daha önce Uluslararası Af Örgütü tarafından Bakan Gül’e hitaben açık bir mektup yayınlanmıştı (https://www.amnesty.org/en/documents/EUR44/1322/2019/en/) Kimsenin ifade özgürlüğü ve barışçıl gösteri yapma özgürlüğü haklarını kullandığı için yargılanamayacağını anımsatan bu mektupta, kampüste aşırı güç kullanan polislerin derhal tespit edilerek adalete teslim edilmesi çağrısında bulunulmuştu.

Af Örgütü’nün bu çağrısına da destek olduklarını açıklayan EPOA ayrıca tüm takipçilerini ve destekçilerini sosyal medya üzerinden #DefendMETUPride ve #ODTÜnünOnurunaSahipÇık hashtag’lerini kullanarak ODTÜ’lü aktivistlere destek olmaya çağırdı. (http://epoa.eu/2019/10/31/pride-activists-facing-criminal-charges/

EPOA tarafından Abdülhamit Gül’e hitaben yazılan açık mektup:

“Sayın Bakan Gül,

Bu yıl Avrupa genelinde milyonlarca kişi, çeşitliliği, kapsayıcılığı ve insan haklarını barışçıl bir biçimde kutlayan Pride etkinliklerine katıldı.  Çok az sayıda kişi karşı gösterilerle karşılaşmış olsa da bu karşı gösterilerin neredeyse hepsi, Pride katılımcılarını korumak üzere polis müdahaleleriyle bastırıldı.

Polisin 10 Mayıs 2019’da, 9. ODTÜ Onur Yürüyüşü katılımcılarına saldırdığını ve on sekiz katılımcı ile bir akademisyeni tutukladığını gördüğümüzde hepimiz şok olduk. 19 kişinin 12 Kasım 2019 tarihinde Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşecek yargılanmasının,  2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Kanununa (2911 sayılı) aykırı olduğunu düşünüyoruz.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni onaylayan Avrupa Konseyi Üyesi bir ülke, vatandaşlarının temel insan haklarını bu şekilde kısıtlamaya çalışamaz. Hiç kimse, ifade özgürlüğü ve barışçıl gösteri yapma özgürlüğünü yasal olarak kullandığı için yargılanmamalı. Bir bölge mahkemesi tarafından alınan bir yasaklama kararı, Sözleşme’de yer alan hiçbir hakkı kısıtlayamaz.

Şu anda, sivil toplum kuruluşları, medya organları ve diplomatik topluluklar da dahil olmak üzere uluslararası kamuoyu bu konuya odaklanmış durumda. Biz de Uluslararası Af Örgütü’nün çağırısına katılıyoruz ve sizi 19 kişiye yöneltilen tüm suçlamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Ayrıca, gelecekteki Pride etkinliklerinin, Avrupa’nın tamamında beklediğimiz gibi, barışçıl bir şekilde gerçekleşmesini sağlamanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Saygılarımla,

Kristine Garina

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

43 Paylaşımlar
Paylaş43
Tweetle
Paylaş
Pin