Evsiz Bir Çocuğu Evlat Edinen Eşcinsel Bir Çift Hakkındaki Film, Çin’de Nadir Görülen Bir Başarı Elde Etti

 Evsiz Bir Çocuğu Evlat Edinen Eşcinsel Bir Çift Hakkındaki Film, Çin’de Nadir Görülen Bir Başarı Elde Etti
Digiqole ad

Evsiz bir çocuğu evlat edinen eşcinsel bir çift hakkında basit bir film olan Forbidden Love in Heaven, Çin’deki LGBTİ+ film yapımcıları ve sinemaseverler için neredeyse düşünülemez bir şey haline geldi: bir hit.

Aynı cinsten çiftlerin kabulünün inanılmaz yavaş ilerlediği bir ülkede, Çinli film yapımcıları uzun zamandır sansürleniyor ve yetkililerin LGBTİ+ların var olduğunu bile kabul edememeleri nedeniyle öfkeliler.

Ancak 19 yaşındaki film yapımcısı Ran Yinxiao, Temmuz 2020’de yerel yayın platformlarında yayınlanan Forbidden Love in Heaven filmi ile sektöre meydan okumaya çalıştı.

Yinxiao, South China Morning Post’a verdiği demeçte,

“Filmimiz, cinsel azınlıkların bir aile kurarken karşılaştıkları zorlukları keşfetmeye yönelik cesur bir girişimdi. Kan bağı olmayan üç farklı insan bir aile kurabilirse, o zaman bu dünyanın en güçlü ailesi olmalıydı.” Dedi.

Çin İletişim Üniversitesi film öğrencisi Yinxiao, filmini gerçek hayattaki bir aileye dayandırdı. Basit bir amacı olduğunu söyledi:

“Bir LGBTİ+ çiftinin de bir çocuğu yetiştirebileceğini vurgulamak istedim.”

The Post’un bildirdiğine göre, Forbidden Love in Heaven sosyal medya platformu Weibo’da olumlu eleştiriler aldı ve devlet medyasında tarafsız bir şekilde yer aldı. Yinxiao, bunun küçük bir zafer olduğunu kabul etti, ancak bu onu LGBTİ+ ailelerini merkeze alan içerikler üretmeye devam etmeye teşvik eden bir zaferdi.

Filmin babalarından birini canlandıran aktör Zhang Xin, “Umarım filmimiz bu kabulün başlangıcıdır” diye ifade etti.

“Ve umarım gelecekte bu türden daha fazla film olur; belki filmimiz bir öncü, küçük bir öncü olabilir. “

2016’da Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Pekin Üniversitesi ve Pekin LGBT Merkezi tarafından ortaklaşa yürütülen bir araştırma, Çin’deki “cinsel ve cinsiyet azınlık halkının” yalnızca yüzde beşinin “çeşitliliklerini açık bir şekilde yaşamaya istekli” olduğunu ortaya koydu.

2020’de LGBTİ+ aktivistleri ülkenin on yıllık nüfus sayımında sayılmak için savaştılar ve başarısız oldular ve evlilik eşitliğinin nihayet yasallaştırılmasını talep ettiler.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

21 Paylaşımlar
Paylaş21
Tweetle
Paylaş
Pin