fbpx   .  

F1 Şampiyonu Lewis Hamilton Homofobik Katar’da LGBTİ+ Hakları Diyecek!

İngiliz Formula 1 pilotu Lewis Hamilton, bu hafta sonu yapılacak Katar Grand Prix’si için kaskına LGBTİ+ bayrağı takmayı planlıyor.

BBC’ye göre, Katar ülkesi Formula 1 ile 10 yıllık bir anlaşmanın parçası olarak 21 Kasım Pazar günü ilk Grand Prix’sine ev sahipliği yapacak.

 

 

Hamilton’ın kaskına da “Birlikte Duruyoruz” mesajı yazılacak.

The Guardian’a göre Hamilton,

“Bu yerlerde karşılaştığımız ayrımcılık sorunlarının olduğunun farkındayız. Ama elbette Katar dünyanın bu bölgesindeki en kötülerden biri olarak görülüyor. Spor buralara gittiği için bu konularda farkındalık yaratmakla yükümlüdür. Bu yerlerin incelenmesi gerekiyor. İnsan hakları ihlalleri ciddi bir sorundur.”

Hamilton ekledi:

“Bu yerlere geliyorsak, durumun profilini yükseltmemiz gerekiyor. Bir kişi yalnızca belirli bir miktar fark yaratabilir, ancak toplu olarak daha büyük bir etkiye sahip olabiliriz. Daha fazla sporcunun bu konularda konuşmasını ister miydim? Evet. Kendinizi eğitmeye ve sporu daha sorumlu tutmaya ve bu yerlere gittiklerinde sporun gerçekten bir şeyler yaptığından emin olmaya karar verip vermemenize bağlı.”

Orta Doğu ülkesi, FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlandığı için 2022’de Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmayacak.

Bölgedeki Formula 1 yarışlarına sahip diğer ülkeler arasında Bahreyn, Abu Dabi ve Suudi Arabistan yer alıyor.

Son zamanlarda, futbol yıldızı Josh Cavallo, eşcinselliği yasaklayan yasa nedeniyle Dünya Kupası için ülkeye seyahat etmekten endişe duyacağını söyledi. Katar’ın şeriat yasasını yorumlaması nedeniyle, Müslüman erkekler cinsel yönelimleri nedeniyle ölüme mahkum edilebilir. Ancak insan hakları grupları, böyle bir mahkumiyet olduğuna dair bir kanıt olmadığını söyledi. Ülke ayrıca, özellikle yabancı işçilere yönelik işçi hakları ihlalleri nedeniyle de defalarca kınandı.

Katar Grand Prix’si açıklandığında BBC, Uluslararası Af Örgütü’nün ülkenin insan hakları sicilini “son derece rahatsız edici” olarak nitelendirdiğini bildirdi. Ligi, “bu yarışla ilgili tüm sözleşmelerin tüm tedarik zincirlerinde sıkı çalışma standartları içermesi konusunda ısrar etmeye” teşvik etti ve “sürücüler ve ekipleri, yarış öncesinde Katar’daki insan hakları hakkında konuşmaya hazır olmalı” diye ekledi.

İnsan hakları grubuna yanıt olarak F1 şunları söyledi: “Formula 1, yarıştığı her yerde ekonomik, sosyal ve kültürel faydalar da dahil olmak üzere pozitif bir güç olmak için onlarca yıldır çok çalıştı. Formula 1 gibi sporlar, sınırları ve kültürleri aşmak için benzersiz bir konuma sahiptir. Ülkeler ve topluluklar, inanılmaz rekabet ve başarının tutku ve heyecanını paylaşmak için bir araya geliyor.”

Lig, “Haklarla ilgili sorumluluklarımızı çok ciddiye alıyoruz ve karşı taraflar ve tedarik zincirimizde yer alan sözleşmelerde yer alan kişiler için yüksek etik standartlar belirliyoruz ve bunların bağlılığına çok dikkat ediyoruz.”

Hamilton’ın LGBTİ+ topluluğuna desteği, yeğenini elbise giymek istediği için alay ettiği için eleştiri almasından birkaç yıl sonra geldi. O olay hakkında özür diledi ve bir Instagram gönderisine şöyle yazdı: “Kimseyi kırmak istemedim. Yeğenimin kendini gerektiği gibi ifade etmekte özgür hissetmesine bayılıyorum.”

Ünlü pilot, Macaristan’ın LGBTİ+ karşıtı yasalarına karşı çıktığı bu yılın başlarından beri LGBTİ+ hakları için sesini yükseltiyor. Hamilton, Macaristan Grand Prix’si öncesinde yaptığı açıklamada,

“Kimi sevdiği veya nasıl tanımladığı önemli değil, herkes kendi olma özgürlüğüne sahip olmayı hak ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.