İzleyin: Norveç, Eşcinselliğin Suç Olmaktan Çıkışının 50. Yılını Bir Yeni Yıl Aşk Reklamı İle Kutladı

 İzleyin: Norveç, Eşcinselliğin Suç Olmaktan Çıkışının 50. Yılını Bir Yeni Yıl Aşk Reklamı İle Kutladı
Digiqole ad

Norveç posta servisi Posten, yıllık tatil “filmi” reklamı yayınlıyor ve bu yılki video internette hızla yayılmaya devam ediyor. Dört dakikalık kısa film “When Harry Met Santa” eşcinsel bir aşk hikayesini içeriyor. Ve ülkenin eşcinselliği suç olmaktan çıkarmasının 50. yıldönümü olduğunun kabul edilmesiyle sona eriyor.

Posten’in pazarlama direktörü Monica Solberg LGBTQ Nation’a verdiği demeçte, “Herkes için karanlık bir yıl oldu – Küresel bir salgın, gezegenimiz için kırmızı kod, mülteci krizi ve daha fazlası” dedi.

“Belki de bu yıl ihtiyacımız olan şey sıcak ve içten bir aşk hikayesidir? Dünyada olan her şeye rağmen Norveç’te istediğimiz kişiyi sevebileceğimiz gerçeğinin bir kutlaması.” 

Harry ve Noel Baba ilk görüşte aşık olmuşlardır, ancak yıllar geçtikçe ikisi de birlikte geçirmek için yılda birden fazla zaman isterler. Harry her yıl Noel Baba’yı en iyi kıyafetlerini giyerek bekler. Ve her yıl Noel Baba bacadan çıkar ve sevdiğine hediyeler getirir. Ve yılın geri kalanında, Harry tekrar Noel’e kadar yalnız kalır. O zamana kadar, Harry Noel Baba’ya Kuzey Kutbu’na bir mektup gönderir.

Mektupta “Sevgili Noel Baba” yazıyor. “Noel için tek istediğim sensin.” Harry hediyelerini o yıl postayla alır. Ve Noel Baba bundan daha fazlasını alır. Reklam, “2022’de Norveç’te istediğiniz kişiyi sevmenin yasal hale gelmesinden bu yana 50 yıl geçmiş olacak” mesajıyla sona eriyor. 

Posten’in önceki tatil videoları mizahi ve bu yılın aşk hikayesinden önemli ölçüde farklıydı. 2019’da Posten, Meryem Ana’nın gerçekten bakire olup olmadığı hakkında şaka yaptı ve 2020’de Donald Trump’ın çılgın tweetlerinin parodisini yaptılar. Solberg, “Gelenek, önceki iki yılda Noel’e hafif bir eğimle bakmaktı” dedi. 

“Bu yıl belki de Noel’e çarpık bir bakışla baktığımızı söyleyebiliriz?”

“Posten, büyük çeşitliliğe sahip kapsayıcı bir iş yeri ve 50. yılımızı bu güzel aşk hikayesiyle kutlamak istiyoruz. Geçen yılki kampanyada Noel Baba, “işini” elinden alan Norveç Postası’na kızgındı – bu yıl Noel Baba, Norveç Postası’nın onu biraz rahatlatabildiği için mutlu, böylece sevdiği kişiyle birlikte olabiliyor.” 

“Kampanyanın ana amacı, Norveç Postası’nın kendini yenilemeyi asla bırakmadığını göstermek. Hizmetlerimizin esnekliğini göstermenin yanı sıra, bunu çevremizdeki toplum ve Norveç Postası’nda bizim için önemli olan temalarla sosyal olarak alakalı bir ortama koymak istiyoruz. “Elbette bazı ortamlardan olumsuz tepkiler gelecek ama biz bununla başa çıkmaya hazırız” dedi.

Solberg, haberciliğin siyasetle Noel’i karıştırdığı fikrini reddederek, “İstediğiniz kişiyi sevme hakkı temel bir insan hakkıdır ve 2021’de özgür demokratik toplumlarda siyasi bir mesele olarak görülmez. Norveç Postası 375 yıldır insanları birbirine bağlıyor. Yönelim veya cinsiyet kimliği ne olursa olsun bunu yapmaya devam edecek.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin