Facebook ve Twitter’da Eşcinsel Dönüşüm Terapisi Reklamlarını Yasaklayacağını Duyurdu

 Facebook ve Twitter’da Eşcinsel Dönüşüm Terapisi Reklamlarını Yasaklayacağını Duyurdu
Digiqole ad

Facebook ve Twitter, dünyadaki en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı hareketine katılarak eşcinsel dönüşüm terapilerine dair yapılan reklamları kaldırma ve yasaklama kararı aldı.

Facebook, cuma günü, zararlı pratiğe yönelik reklamları kaldıracağını onayladı.

Facebook’un sahibi olduğu Instagram, geçtiğimiz hafta eşcinsel dönüşüm terapilerini savunan ve eşcinsellerin ‘tedavi edilebileceğini’ ileri süren İngiltere temelli ‘Core Issues Trust’ isimli grubun paylaşımlarını kaldıracağını duyurmuştu. Eşcinsel dönüşüm terapileri şu anda İngiltere’de ve dünya çapında birçok ülkede yasal. Fakat Almanya ve Kanada gibi ülkeler, bu terapileri kaldırmak için bazı adımlar atmaya başladı.

Instagram’ın kamu politikası yöneticisi Tara Hopkins, CNN ile röportajında,

“İnsanların cinsel yönelimine veya cinsiyet kimliğine yönelik saldırılara izin vermiyor ve eşcinsel dönüşüm terapi reklamlarını engelleyecek biçimde ilkelerimizi güncelliyoruz,” demişti.

“Core Issues Trust’ın ilkelerimize aykırı olan içeriklerini kaldırdık. İlkelerimizi her zaman inceliyor ve bu konuda uzmanlara ve kişisel deneyimleri olan kişilere danışmaya devam edeceğiz.”

Bu açıklamaya rağmen Core Issues Trust’ın insanları “eşcinsellikten kurtarabileceğini” ileri sürdüğü gönderileri sosyal medya platformunda yer almaya devam ediyor.

Benzer bir hareketle Twitter’ın bir sözcüsü, haber kaynaklarıyla ilgili konuştu ve sosyal ağda görevli takımlarının sıkı tedbirler aldığını söyledi.

Konu eşcinsel dönüşüm terapilerine geldiğindeyse Facebook’un kötü bir geçmişi bulunuyor.

Facebook 2017 yılında eşcinsel dönüşüm terapilerine önayak olan insanlardan para alırken yakalandı. Eşcinsellerin ‘tedavi edilebileceğini’ ileri süren Anchored North isimli grup, Facebook’u kullanarak LGBTİ+ bireyleri “cehenneme gitmek” konusunda uyarıyordu.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

65 Paylaşımlar
Paylaş65
Tweetle
Paylaş
Pin