Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Lezbiyen Temalı Film

 Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Lezbiyen Temalı Film
Digiqole ad

Tarihteki en iyi on lezbiyen temalı filmi sizler için bu listemizde bir araya getirdik.

Her ne kadar CMBYN, Love Simon, Moonlight gibi gay temalı filmlere sık sık rastlasak da, sinema endüstrisinde lezbiyen aşkını konu alan ve temsil eden filmler de yok değil. 

Fakat dikkatli baktığınız takdirde, gözden kaçmış başarılı kuir temsilcisi filmleri fark edebilirsiniz. İşte o birbirinden başarılı 10 film; 

Blue is the Warmest Colour (2013)

Adele isimli Fransız bir genç, gay barda tanıştığı Emma isimli bir kıza aşık olur. Eleştirmenler tarafından oldukça beğenilen film, Adele’in lise yıllarından yetişkin olup öğretmenliğe adım atmasını takip eder. Film, Golden Globe ve BAFTA gibi ödüllere aday oldu ve 2013’ün en iyi filmlerinden biri kabul edildi.

But I’m a Cheerleader (1999)

Orange is the New Black’in yıldızı Natasha Lyonne, filmde Megan Bloomfield isimli liseli bir kızı canlandırıyor. Megan aynı zamanda ponpon kızdır ve ailesi tarafından lezbiyen olduğu keşfedilince tedavi olması için dönüşüm terapisine gönderilir. Komedi türündeki bu film, çıktığı ilk zamanlar izleyicilerden ‘eşcinsel erkek ve kadınların klişeleşmiş bir şekilde tasvir edilmesi’ sebebiyle olumsuz yorumlar aldı fakat LGBT topluluğunda bir kült olmayı da başardı.

Carol (2015)

Orta yaşının güzelliğini süren Carol; 1950’lilerin New York’unda pek çok Amerikalı kadının imreneceği bir hayat sürmektedir. Evli olmasına rağmen kocasından boşanmak ister ve kızının velayetini alabilmek için savaş vermektedir. Therese henüz yolun başında genç bir kadındır. Bir butikte mağaza görevlisi olarak çalışmaktadır. Bu iki farklı dünyaya ait kadının yolları Manhattan semtinin bu lüks butiğinde kesişir. Carol, Therese’yi görür görmez genç kadının güzelliğinden etkilenir. Şükran Günü’nü yalnız başına geçirmek zorunda kalan Carol, Therese’yi hiç bilmediği coğrafyalara doğru spontane bir araba yolculuğuna davet eder. İki kadın bu yolculuk sırasında birbirlerine beklenmedik bir çekimle aşık olacaktır.

Circumstance (2011)

Circumstance, Atafeh ve yetim Shireen isimli, 16 yaşındaki iki genç kızın duygusal ilişkileri ve kızlardan birinin abisinin bu ilişkiye bakış açısı anlatmaktadır. Film, Sundance Film Festivalinde ‘Audience Award’ ödülünü kazandı.

Disobedience (2017)

New York’ta yaşayan başarılı fotoğrafçı Ronit, babasının ölümü üzerine Londra’ya döner. Uzun yıllar önce terk etmiş olduğu dindar Yahudi cemaati onu soğuklukla karşılar. Gençlik arkadaşları Esti ile Dovid evlenmiş ve cemaatte saygın yerleri olan birer öğretmen olmuştur. İki kız arkadaş arasında gençlik yıllarında yaşanan yakınlaşma yetişkin kadınlar olarak kimliklerini sorgulamalarına vesile olacaktır. Ortak inanç ve bireysel özgürlüklere hassas yaklaşımıyla bezeli bu çok katmanlı film, uzun süre zihninizi kurcalayacak.

The Favourite (2018)

18. Yüzyılda geçen filmde Fransa ile savaş sürerken iki soylu kuzen, Marlborough Düşesi Sarah ile akrabası genç Abigail, İngiltere Kraliçesi Anne’in gözdesi olmak için birbirleriyle rekabete girer. Kraliçe Anne’in sağlığı bozulurken iktidar, hırs, aşk ve hasetten güç alan saray entrikaları alıp başını gider. Günümüzün en parlak üç kadın oyuncusunu bir araya getiren The Favourite, The Crown, All About Eve ve hatta Jackie Brown ile karşılaştırılan, yeni bir Lanthimos başyapıtı, Variety dergisine göre film, “kusursuz kesimli bir pırlanta”.

Imagine Me & You (2005)

Uzun zamandan beri hem dost hem sevgili olan Rachel ve Heck sonunda evlenirler. Düğün esnasında Rachel çiçekçileri Luce ile arkadaş olur. Rachel yeni arkadaşı Luce’a kocasının arkadaşı Cooper’ı ayarlamayı düşünürken, Luce’un lezbiyen olduğunu öğrenir. Arkadaşlıkları devam ederken, Rachel kendi cinselliğini sorgulamaya başlar. Yeni arkadaşına karşı bazı duygular hissettiğini keşfeden Rachel, sonunda yanında en çok mutlu olabileceği kişiyi seçmek zorundadır: Rachel ailesinin de çok sevdiği kocası Heck’i mi yoksa hayatını ve aşkla ilgili bildiği her şeyi alt üst eden Luce’u mu seçecektir?

Pariah (2011)

Pariah, Dee Rees tarafından yönetilen ve 17 yaşındaki Afrika-Amerikalı genç bir kız Alike’ı konu alan oldukça güçlü bir film. Gençlik bunalımında olan Alike, gerek yaşadığı yer, gerek çevre baskısı, gerekse cinsel yönelimleri yüzünden kendini dışlanmış hissetmekte ve içinden çıkılmaz bir batağa saplanmaktadır.

Rafiki (2018)

Kena ve Ziki, Nairobi konutlarında yaşayan birbirinden oldukça farklı iki genç kızdır. Aileleri arasındaki siyasi rekabete karşı olan ve birbirlerine sevgi ile yaklaşan gençler, muhafazakar bir toplumda hayallerini gerçekleştirmek için birlikte mücadele eder. Fakat Kena ve Ziki, birbirlerine aşık olduklarında zor bir seçim yapmak zorunda kalır. Wanuri Kahiu’nun yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Samantha Mugatsia ve Sheila Munyiva yer alıyor.

Saving Face (2004)

Wil tekbaşına Queens’de yaşamakta olan başarılı bir cerrahtır. ABD de yetişmiş olan Wil ait olduğu Çinli göçmen azınlığın baskısını hissetmektedir. Annesinin Amerikalı-Çinli gençlerle tanıştırması çabalarına olumlu yaklaşan Wil, annesi Ma ile beraber hafta sonları düzenlenen, Çin asıllı Amerikalıların katıldığı toplantılara katılır ve bu toplantılardan birinde genç bir balerin olan Vivien ile tanışır ve aralarında bir kıvılcım oluşur.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

45 Paylaşımlar
Paylaş45
Tweetle
Paylaş
Pin