fbpx   .  

GMFA’dan, Güney Asya’daki Eşcinsel ve Biseksüel Erkekleri HIV Testine Teşvik Eden Yeni Kampanya

GMFA, Güney Asya’daki eşcinsel ve biseksüel erkekleri hedefleyen yeni bir kampanya başlattı.

Eşcinsel erkeklerin sağlık alanında çığır açan “Me. Him Us.” projesi,  Londra’ya ve ülkeye geri dönüyor. Daha önceden siyahi eşcinsel ve biseksüel erkekleri hedefleyen proje, bu sefer Güney Asya’daki eşcinsel ve biseksüel erkekleri HIV testi olmaları için teşvik ediyor.

 

Bu girişim, topluluklarında olumlu bir değişiklik yapmak isteyen, sağlık bakımından çeşitsiz oluşunu ve temsil eksikliğini gidermek isteyen özel, hırslı Güney Asyalı eşcinsel ve biseksüel erkeklerden oluşan bir ekip tarafından başlatıldı.

 

Girişimin proje liderlerinden Alexander Leon, “Güney Asyalı ve gay olmak, hassas bir konu olabilir,” diyor.

“Kuir kimliğimi keşfederken kültürel ahlak kurallarının yaptığı baskı, içime kapanmama sebep olmuştu. Sevdiğim insanlarla beraberken, kültürlerinin veya inançlarının bazı kuralları yüzünden gerçek benliğimi dışarı yansıtmak imkansız gibi görünüyordu.”

“Dahası, eşcinsel bir erkek olarak kendimi keşfetmeye başladığımda, Güney Asyalı gay ve biseksüel erkeklerin LGBT sosyal alanlarında ve medyada daha az temsil edildiğini açık açık görmeye başladım.”

Alexander, “Bence, GMFA’nın HIV testine teşvik eden ‘Me. Him. Us’ girişimi yalnızca Güney Asyalı gay ve biseksüel erkekler arasında karşılaşılan önemli bir eşitsizliği vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda HIV’nin nasıl önlenebileceği hakkında erişim ve eğitim imkanı sağlıyor,” şeklinde ekledi.

Ülke genelinde LGBT mekanlarında asılacak olan projenin posterleri, “HIV testi oluyoruz çünkü birbirimizi önemsiyoruz,” sloganıyla diğer insanları da test olmaları için teşvik ediyor.

GMFA’nın ana organizasyonu ve eşcinsellerin sağlık projesi olan LGBT HERO’nun başkanı Ian Howley, “LGBT HERO’nun bu çalışmayı Güney Asyalı gay ve biseksüel erkeklerle ortaklaşa yürütebilecek konumda olmasından dolayı gurur duyuyorum.” Dedi.

“Güney Asyalı erkeklerin kendi kişisel ve sosyal değişikliğini yapabileceği bir platforma sahip olması topluluğumuzda çok önemlidir. Uzun zamandır bu erkekler ya göz ardı edildi ya da kendi çıkarları doğrultusunda kullanıldı. ‘Me. Him. Us’ girişiminin bu versiyonunun amacı, Asyalı erkekleri ulusal bir projenin önüne ve merkezine yerleştirmektir. Bu son derece önem taşıyan bir konu.”

 “‘Me. Him Us’ projemiz topluluğumuzun temsilini arttırırken, bu erkeklerin karşılaştığı eşitsizlikleri vurgulayan etkili girişimler ve projeler oluşturmak için topluluğumuzdaki siyahi, Güney Asyalı ve diğer azınlıklarla çalışmaya devam edeceğiz.”

Ian şöyle devam etti: “Her ne kadar bu girişimimiz temsil odaklı olsa da, önemli bir mesaja sahip. “Güney Asyalı gay ve biseksüel erkeklerin HIV pozitif çıkması veya pozitif olduklarına daha sonraki aşamalarda tanı konması daha olası. Güney Asyalı erkeklere sık sık HIV ve STI testi yapılmasını arttırmamız önem arz etmektedir.”

“LGBT HERO’da, geçmişleri nasıl olursa olsun cinsel açıdan aktif olan tüm erkeklerin en az altı ayda bir HIV testi yaptırmalarını istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.