Göz Donörlerinin Azlığına Rağmen Eşcinsel Erkeklere İzin Verilmiyor!

 Göz Donörlerinin Azlığına Rağmen Eşcinsel Erkeklere İzin Verilmiyor!
Digiqole ad

Yeni bir çalışma erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerin kornea donörü olmalarını engelleyen federal yasaların yarattığı sorunlara dikkat çekiyor. JAMA Ophthalmol’da yayınlanan değerlendirmeli araştırma, erkeklerle ilişki yaşayan erkeklere uygulanan ayrımcı bağış politikalarının bağışlanan kornea sayısına nasıl etki ettiğini göstermek adına bir tanesi hariç ABD ve Kanada’daki bütün göz bankalarıyla iletişime geçti. ABD, geçmiş beş yılda erkeklerle cinsel olarak birliktelik yaşamış erkeklerin bağış yapmasını yasaklarken, Kanada 12 aylık bir süre koyuyor. Rapor, testler ve tedavilerdeki ilerlemenin mevcut politikaları demode kıldığını ve bağışa ihtiyacı olan pek çoklarını açıkta bıraktığını ifade etti.

‘Erkeklerle Cinsel İlişkiye Giren Erkeklerin Muhtemel Kornea Bağışlarının ABD ve Kanada’daki Federal yasalarla İlişkisi’ isimli rapor ‘dünya çapında belgelenmiş bir kornea azlığı olduğuna ve milyonlarca insanın kornea nakline ihtiyaç duyduğuna’ dikkat çekti. Bu ihtiyaca karşın ABD hala erkeklerle ilişkiye giren erkeklerden bağış kabul etme politikası olarak test ve iletişim konusunda çağın gerisinde kalmış bir tutum izliyor. ABD her gün binlerce kornea ithal ediyor, yani bu federal yasaların etkisi dünya çağında hissediliyor. Rapor ayrıca bu yasanın ‘sevdikleri adına bu görüş onarıcı dokuyu’ bağışlamak isteyen aile üyelerini de etkiliyor.

Raporun yazarları ABD’deki göz bankalarını hepsiyle iletişime geçerken, Kanada’dansa sadece bir tanesiyle irtibat kurmadılar. Bunların 54’ü sorulara yanıt verdi. Bunlardan 30’u erkeklerle ilişki yaşayan erkeklerin reddedilmeleriyle ilgili kayıtlar tutmuyormuş. Kalan 24 göz bankasından gelen veriler erkekler ilişkiye girdikleri için reddedilen erkeklere dair 2018 yılında toplam 360 vaka olduğunu ortaya koydu. Raporun tahminine göre ABD ve Kanada’da toplam 1558 kornea bu nedenle reddedilmiş.

Healio Newx’a göre HIV’la yaşayan donörlerden kornea nakli yapıldığı 10 vakanın hiçbirinde bulaşma yaşanmamış. Bu durum, diğer organlardaki vakaların sonucuyla çelişiyor.

Rapor aynı zamanda ayrımcı politikaların tarihinin 1994’e kadar gittiğini ifade ediyor. O zamanki testlerin ‘altı aya kadar güvenilir olmadığı’ ve bu nedenle erkeklerle ilişki yaşayan erkeklerin bir kategori olarak nakil dışı bırakıldığı söylendi. Rapor uygulamanın geçmişte kalması gerektiğini, çünkü HIV testinin hassasiyetinin 4-8 güne kadar düştüğünü söyledi.

‘Modern virolojik testler HIV’i günler içinde tespit edebiliyor ve küresel kornea kıtlığı da göz önünde bulundurulduğunda, bu yasalar mevcut bilimsel teknikleri kullanarak görüş onarıcı cerrahi, dünya çapında artması için yeniden gözden geçirilmeli.’

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

15 Paylaşımlar
Paylaş15
Tweetle
Paylaş
Pin