HIV Aşısının Klinik Denemeleri Büyük Başarı Gösterdi!

 HIV Aşısının Klinik Denemeleri Büyük Başarı Gösterdi!
Digiqole ad

HIV için yeni geliştirilen bir aşı adayı kısa süre önce ilk klinik insan denemesini tamamladı ve sonuçlar geniş çapta heyecan verici ve iyimser olarak kabul ediliyor. 

Scripps Research ve International AIDS Aşı Girişimi (IAVI) ile çalışan bilim insanları tarafından sonuçlandırılan deneme sonuçları ilk olarak Şubat ayında yayınlandı. Denemeye 48 “sağlıklı” ve HIV-negatif yetişkin katıldı ve 24’ü iki ay içinde aşı adayını alırken, diğer 24’ü bir plasebo aldı. 

48 katılımcıdan 24’ü “düşük doz” gruplarına ve diğer 24’ü “yüksek doz” grubuna dahil edildi. 

Kod adı IAVI G001 olan denemeye katılanlar, “güvenlik endişesi yok” sundular. Aşıyı olanların yüzde 97’sinde, yaklaşık 24 kişiden 23’ünde, istenen hedef olan aşıya karşı bağışıklık tepkisinin neden olduğu hücreler tespit edildi. 

Denemenin bilgi formu, “Bu yanıtların sıklığı … bir sonraki adım olarak güçlendirme açısından ümit verici sayılacak kadar yüksekti” diyor. 

Katılımcılar daha sonra son aşı dozu veya plaseboyu aldıktan sonra bir yıl boyunca izlendiler. “Bu yılın sonunda” olması beklenen tüm deneme tamamlandıktan sonra, deneme sonuçları tam olarak detaylandırılacak ve katılımcılara rapor edilecek. 

Scripps için çalışan ve sonuçları sunan bir immünolog olan Dr. William Schief,

“Bu çalışma, diğer patojenlere de uygulanabilecek bir kavram olan HIV için yeni bir aşı konseptinin ilkesinin kanıtını gösteriyor.” Dedi. 

“Aşıların, belirli özelliklere sahip nadir bağışıklık hücrelerini uyarmak için tasarlanabileceğini ve hedeflenen bu uyarının insanlarda çok etkili olabileceğini gösterdik. Bu yaklaşımın bir HIV aşısı yapmanın anahtarı olacağına ve muhtemelen diğer patojenlere karşı aşı yapmak için önemli olacağına inanıyoruz.”

Deneme Washington, D.C.’deki George Washington Üniversitesi kampüsü ile Seattle, Washington’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi arasında yapıldı. 

Scripps, denemenin kullandığı “yaklaşımı iyileştirmeye ve genişletmeye çalışacak” “ek klinik deneylere” ihtiyaç duyulacağını belirtti, ancak şimdi ilaç şirketi Moderna, “mRNA tabanlı bir aşıyı geliştirmek ve test etmek için Scripps ve IAVI ile ortaklık yapıyor. Bu, onları “uzun vadeli güvenli ve etkili bir HIV aşısı oluşturma hedefine” yaklaştıracaktır. 

Faz I sonuçları Dr. Schief tarafından 3 Şubat’ta International AIDS Society HIV Research for Prevention (HIVR4P) sanal konferansında sunuldu. Dr. Schief, Moderna ve Pfizer tarafından COVID-19 aşılarının geliştirilmesini hızlandırmaya yardımcı olan teknolojinin benzer olduğunu, ancak HIV’ın, koronavirüslere kıyasla aşı geliştirmek için daha zor bir virüs olduğunu söyledi. 

“İnsanlar, koronavirüs spike proteinini ve virüsün (kendimizi) enfekte etmesini önlemek için tüm aşıların başak proteinlere karşı antikorları nasıl indüklemeye çalıştığını duymaya çok alışkınlar” dedi. Genel olarak konuşursak, HIV için de aynı şey geçerli, ancak HIV virüslerindeki başak protein çok daha aldatıcıdır. HIV milyonlarca ve milyonlarca farklı suşa sahiptir ve bu, bir virüse karşı antikorların, bir HIV artışının başka bir HIV virüsünü engellemeyeceği anlamına gelir.” 

“HIV gerçekten tek bir virüs değil, şu anda dünya çapında 50 milyon virüs gibi. Çok fazla değişmeyen sivri uçtaki belirli yamalara bağlanan antikorları ortaya çıkarmalıyız.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin