HIV İlaçlarının Koronavirüse Yakalanma Riskini ve Şiddetli Semptomları Azalttığı Bulundu

 HIV İlaçlarının Koronavirüse Yakalanma Riskini ve Şiddetli Semptomları Azalttığı Bulundu
Digiqole ad

Yaklaşık 78 bin HIV pozitif ve koronavirüse yakalanmış bireyler üzerinde yapılan bir araştırma, antiretroviral terapi (ART) ilaçlarının insanların koronavirüse yakalanma riskini azaltabileceğini buldu. Koronavirüse yakalansalar bile ilaçların şiddetli semptomları ya da ölüm riskini azaltabildiği bulundu.

Araştırmacılar, bunun genellikle virüsün vücutta türemesini engelleyen ART ilaçlarından kaynaklı olabileceğini düşünüyor.
Araştırmacılar, üzerinde çalıştıkları koronavirüse yakalanan insanların sadece %0,3’ünün öldüğünü tespit etti. Bu 236 bireyin arasından 151’i hastaneye kaldırılmak, 15’i yoğun bakım ünitesine alınmak zorunda kaldı ve 20 tanesi ise vefat etti.
Yaş ve cinsiyet gibi faktörlere bakıldığındaysa HIV pozitif olup ART ilaçları alan kişilerin “koronavirüs sebebiyle hastaneye kaldırılma” konusunda en düşük riske sahip olduğu ortaya çıktı.
Genel olarak araştırmacılar HIV pozitif olup tenofovir disoproxil fumarate (TDF) ve emtricitabine (FTC) alan bireylerin farklı ART ilaçları alan HIV pozitif bireylere kıyasla hastaneye kaldırılma veya yoğun bakım ünitesine alınma riskinin çok daha az olası olduğunu buldu.
Araştırmacılar, ilaçların koronavirüsün çoğalmasını engellediğini düşünüyor. Araştırmanın yazarı, “Genel popülasyonla karşılaştırıldığında HIV pozitif bireylerin koronavirüse yakalanma riski daha azdır,” yazdı. Yine de herkes, koronavirüsün yayılmasını önlemek için maske takarak sosyal mesafe kurallarına uyması gerekmektedir. 

Spanish National AIDS Plan tarafından yönetilen ve Annals of Internal Medicine’de paylaşılan araştırma, İspanya’da HIV pozitif olan 77,590 bireyi 1 şubattan 15 nisana kadar 75 günlük bir süreç boyunca inceledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

35 Paylaşımlar
Paylaş35
Tweetle
Paylaş
Pin